SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğayla Öğrendiler, Sertifikayla Tescillediler

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) işbirliğinde yürütülen "Orman Okulu" programına kabul edilen Korkuteli Nadide-Ahmet Balaban Anaokulu, yıl sonu raporunun incelemelerini başarıyla tamamlayarak TURÇEV tarafından “Orman Okulu” sertifikasıyla ödüllendirildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 12:56
https://www.korkutelimanset.com
Doğayla Öğrendiler, Sertifikayla Tescillediler

BELGEYİ ALAN KORKUTELİ’NDEKİ İLK VE TEK OKUL

Balaban Ekibi, yıl boyu programlı bir şekilde yürütülen çalışmalar sonrasında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) onaylı sertifikayı ilçemizde ilk ve tek alan okul olmayı başardı. Yaptıkları çalışmalara dair Program Okul Koordinatörü Saime Boztaş “Okulumuzdaki eğitimci öğretmen arkadaşlarımızla birlikte eğitim öğretim yılı başında çıktığımız yolun sonunda sertifikamızı almanın mutlu gururunu yaşıyoruz. Velilerimizin de bizlere çok katkıları oldu. Her bir ekip üyemize okulumuz adına teşekkür ediyorum” dedi.

PLANLAMA VE UYGULAMADA ÇOK EMEK VERİLDİ

Çocuklar adına kazanımları değerlendiren Okul Müdürü Tunahan Çetin ise “Attığımız her eğitim adımı ve verdiğimiz her kararda mutlak kaygımız daima çocuklara yarar ilkesi olmuştur. Onların doğadan, ormandan ve topraktan uzaklaşıp dört duvar arasına sıkışmalarından bir nebze olsun kurtarmak, doğa ile öğrenme deneyimini çocuklarımıza yaşatmak fikriydi bizi harekete geçiren. Süreçte hazırlık, planlama ve uygulamada çok emek verildi. İklim koşulları bizi oldukça zorlasa, bazı uygulamalarda güçlük çeksek de yılı başarıyla tamamladık. Bu yılki kazandığımız, uluslararası geçerliği olan sertifikanın ardından aynı gaye ve şevkle yeni eğitim öğretim yılında da çocuklarımızla çalışıp bu kez de üst üste iki yıl başarıyla tamamlayan okullara verilen “orman okulu bayrağı”nı okulumuzda dalgalandırmak istiyoruz. Bu vesile ile de yıl boyu emek veren koordinatörümüz, ekip üyesi tüm öğretmenlerimiz ve her daim destekçimiz olan velilerimize minnetimizi ifade ediyorum.” Dedi.

OKULLARDA ORMAN PROGRAMI NEDİR?

Okullarda Orman Programı okul öncesi, ilk ve ortaokullarda uygulanan, amacı orman eko-sistemi ile ilgili bilginin ormanın içinde, ormanlara inceleme gezileri düzenleyerek arttırılması ve deneyimlerin uluslararası düzeyde paylaşılması olan bir çevre eğitim programıdır. Bugün 760.000 öğrenciyle, 27 ülkenin FEE’ye bağlı olarak yürütmekte olduğu bu Program'a ülkemiz TÜRÇEV'in programlarından biri olarak 2004 yılında katılmıştır. 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında 268 okulda çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.