SON DAKİKA
Hava Durumu

Eker Korkuteli’ne geldi

GSM firması Vodafone’un Korkuteli’nin Küçükköy mahallesinde düzenlediği, “Vodafone Çiftçi Kulübü Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı”na katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, mahalle sakinleriyle iftar açtı

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2015 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2015 12:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Eker Korkuteli’ne geldi

“Eker projeyi anlattı”

 

Toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Vodafone Çiftçi Kulübü projesinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle 2009’da hayata geçirildiğini, o yıldan bugüne de çiftçilere çok fayda sağladığını söyledi. Vodafone’un 2009 yılındaki CEO’su Serpil Timuray’ı daha önce bir gıda firmasından tanıdığını anlatan Eker, “Serpil Hanım Vodafone’a geçtiğinde bana veda etmeye geldi. Bana “Gıda sektöründen ayrılıyorum, iletişim sektörüne geçiyorum. Vodafone’a yönetici oluyorum. Bana bir tavsiyeniz var mı?” dedi. Ben kendisine dedim ki “Tarım sektörü giderek daha çok bilgi ve teknolojinin kullanıldığı bir sektör haline geliyor. Bundan sonraki süreçte bilgi ve teknolojinin daha iyi kullanıldığı bir sektöre dönüşecek. Siz de Vodafone olarak bu alanda projeler üretebilirsiniz. Bunun üzerine çalışın” Serpil Hanım çok memnun oldu, 6-7 ay sonra beni aradı ve Vodafone Çiftçi Kulübü kurmak istediklerini söyledi. 2009 yılında Çiftçi Kulübü çalışmaya başladı. Vodafone bu projesi daha sonra 5 ülkede uygulanmaya başladı. Bu bizim için çok önemli” dedi.

 

 

 

“7 ayda 7,5 milyar destek”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak tarım sektörünü vizyoner bir anlayışla ele aldıklarını anlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’de tarım sektörüne ayrılan destekleri 5 kattan fazla artırdıklarını ve 1,8 milyardan 10 milyar liraya çıkarttıklarını kaydetti. Eker, bu yıl çiftçiye verilecek nakdi destek miktarının 10 milyar lira olacağını belirterek, “Yılın 7 ayında 7,5 milyar liraya yakın destek çiftçimizin cebine girdi” diye konuştu. Tarım sektöründe artık bilgi ve teknolojinin daha fazla kullanıldığını ifade eden Eker, Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi (TARSEY) projesiyle 40’ın üzerinde veri tabanının entegre edildiğini, çiftçiye bu veri tabanı üzerinden bilgi verildiğini anlattı. Eker, Türkiye’deki bütün tarım arazilerini bir destekleme modelinde bir araya getirdiklerini, şu anda hangi tarım alanında hangi ürünün, hangi verimlilik düzeyinde yetiştirildiğini bildiklerini dile getirdi.
Vodafone ile 3G teknolojisi üzerinden işbirliği yaptıklarını belirten Eker, “Türkiye geneline 400 tarım uydu istasyonu kurduk. O uydu hem insan yüzünü tanıyor hem ölçüm yapıyor hem konuşabiliyor hem duyuyor hem de görüntü kaydı yapıyor. Bu sayıyı bin 200’e çıkaracağız” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.