SON DAKİKA
Hava Durumu

Gençlerin Yetenekleri Engellenmemeli

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf, Grafik, Heykel, Müzik, Resim, Seramik, Geleneksel Türk Sanatları, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinde bu yıla özgü olarak COVİD-19 Pandemisi nedeniyle Özel Yetenek Sınavının yapılmayacak olması ve bölümlere öğrenci alımlarının Merkezi Yerleştirme puanı ile yapılacak olmasına dair açıklamada bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2020 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2020 11:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Gençlerin Yetenekleri Engellenmemeli

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖZEL YETENEK SINAVI NEDEN YAPILMAMAKTADIR?

Akdeniz Üniversitesi resmi internet sitesinden yapılan duyuru ile bu yıl Güzel Sanatlar Fakültesinde Özel Yetenek Sınavı’nın yapılmayacağı ve Merkezi Yerleştirme TYT başarı puanı ile alım yapılacağının açıklanması ile birlikte çok sayıda gencimizin bizlere ulaşarak yaşanacak sıkıntıyı dile getirdiğini belirten CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, özel yetenekle girilebilen ve eğitim sistemi bu yeteneklere göre şekillenen bölümlerin, pandemi gerekçesi ile bu yıla özgü olarak yetenek sınavı yapmaması akademinin ruhuna ve doğasına uygun olmayacağını belirtti.

 

CHP’li Zeybek yaptığı açıklamada köklü ve akademik başarıları ile gurur kaynağımız olan Akdeniz Üniversitesinin özel yetenek sınavını kaldırması, bu güzide akademik kurumumuzun saygınlığına da gölge düşüreceğini belirtti. Geçtiğimiz yıl YÖK’ün aldığı ve ertelenen bazı bölümlerde yetenek sınavlarının kaldırılması kararını da hatırlatan CHP’li Zeybek, “Sanata yetenekli gençler yerine, siyasi iktidar kendisine yakın bazı gruplara mensup gençleri üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerindeki bölümlere almak için bu uygulamayı yapmak istediği iddiaları hala yanıtlanmamışken, Akdeniz Üniversitesi’nde özel yetenek sınavlarının kaldırılması bir art niyet var mı sorularını akıllara getirmiştir.” dedi. 

KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR

CHP’li Zeybek ayrıca açıklamasında şu hususlara değindi; “COVİD-19 Pandemisi sürecinde birçok üniversite gerekli tedbirleri alarak yetenek sınavlarını yapacağını açıklamasına rağmen, Akdeniz Üniversitesinde bunun yapılamayacak olması düşündürücüdür. Özel yetenek sınavına girecek öğrencilerin sınavların yapılacağı üniversite yerleşkesine yalnız alınması, sosyal mesafeye göre sınav yerlerinin düzenlenmesi ve dezenfekte edilmesi, maske zorunluluğu ve zamanın yayılması gibi önlemlerle özel yetenek sınavlarının yapılması mümkündür. Birçok eğitimcinin ortak görüşü de bu yöndedir. Yetenek gereken bölümlere merkezi puanla öğrenci alınması, gençlerimizin yeteneklerinin yok sayılması demek olacaktır. Özel Yetenek Sınavının yapılmaması kararında ısrar edilmesi sonucu gençlerimizin yaşayacağı mağduriyetlerin telafisi mümkün olmayacaktır. Bu karar gerekli önlemler alınarak öğrenciler lehine yeteneklerini gösterebilecekleri sınavın yapılmasına olanak sağlayacak şekilde yeniden gözden geçirilmelidir.”  
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.