SON DAKİKA
Hava Durumu

“Hayvan haklarının gözetilmesi de birer ibadettir”

Dün Korkuteli Gündem gazetesinde çıkan sokak hayvanları ile ilgili olarak, Korkuteli’ li hayvan severler açıklama yaptılar. Hayvan severler adına konuşma yapan Burhan Uysal “İslamiyet’e göre hayvan haklarının gözetilmesi de birer ibadettir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2017 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2017 12:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“Hayvan haklarının gözetilmesi de birer ibadettir”

Korkuteli Gündem gazetesinde dün “Köpeklerle Başa Çıkılamıyor” başlığı ile çıkan haberde. Birçok vatandaşın özellikle parklar içindeki köpeklerden rahatsız olduğu yönündeki habere Korkuteli’ndeki hayvan severlerden cevap geldi. Basın açıklaması yapan Burhan Uysal “ Sokak hayvanları ile ilgili çalışmayı zaten Korkuteli Belediyesi yapmaktadır. Belediye hayvan rehabilitasyon merkezi açma çabası içindedir. Bu konu ile ilgili Orman Müdürlüğünden arazi tahsisi yapılmıştır. Son aşamalara gelinmiştir. Gerekli birkaç imza dışında bir eksik kalmamıştır. Hatta Başkan Yardımcısı Metin Aslan’ın yaptığı son bilgilendirmeye göre. Şehir dışında hayvanlar için beslenme bölgesi oluşturulup, şehir dışına götürüleceği söylendi. Fakat hayvan sayısının artmasına kimse müdahale edemiyor, çünkü çevre köy ve ilçelerden Korkuteli’ne çok fazla hayvan terk ediliyor. Bununla ilgili olarak en önemli yapılması gereken şey kamuoyu ve bireyleri bilinçlendirmektir. Bizim tespit ettiğimiz kadarı ile birkaç köpek Kemer ve Kepez Belediyesi tarafından bırakılmış kulak küpelerinden anlaşıldığı kadarı ile. Fakat vatandaş ve en önemlisi insan olarak bazı görevlerimiz var.” İfadelerini kullandı.

“Müslümanlar olarak İslam dininin hayvanlar ile ilgili hükümleri ortada iken onları görmezden gelemeyiz.”

Burhan Uysal “ En önemlisi bu dünyada tek başımıza olmadığımız bizlerin dışında yaşayan canlıların olduğu bilincidir. Hayvanlarında bizler gibi yaşamaya, beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bunları görmezden gelemeyiz hele Müslümanlar olarak İslam dininin hayvanlar ile ilgili hükümleri ortada iken onları görmezden gelemeyiz. Hayvanları dövüştürmek, eziyet etmek, aç bırakmak İslam’a göre kesinlikle günahtır. Çünkü İslamiyet’e göre hayvan haklarının gözetilmesi de birer ibadettir. Şikayetçi olunan, rahatsız olunan konular elbette olacaktır, bunları görmezden gelmiyoruz ve yetkili mercilere gerekli taleplerde bulunduk zaten. Korkuteli Belediyesi gerekeni yapacaktır. Bu zaman zarfından bizlerde üzerimize düşen, yapmalıyız. Sokak hayvanlarının üremesi nasıl engellenir, hayvan popülâsyonunun önüne nasıl geçilir. Bu konuda daha çok bilgi sahibi olunmalı. Bu konu ile ilgili olarak ta Anadolu Fed, Yüreğir Belediyesi ve DOHAYKO’nun birlikte hazırlamış oldukları projelere göz atabilirler. “ Şeklinde konuştu
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.