SON DAKİKA
Hava Durumu

İş Bankası 90 yaşında

Türkiye İş Bankası 90’ıncı kuruluş yılını dün kutladı. Tüm yurtta olduğu gibi İş Bankası Korkuteli Şubesi de Atatürk Anıtına çelenk koyarak kuruluş yıldönümünü kutladı

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2014 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
İş Bankası 90 yaşında

Yurtdışındaki 24 şubeyle birlikte toplamda 1.344 şubeyi bünyesinde barındıran İş Bankası’nın Korkuteli Şubesi çalışanları Servis yetkilisi Remziye Gökçe Tatar, Bengü Bahşi Sarıcalar, memurlar Ahmet Turan Özmen, Musa Oral, Özlem Kuzu, Envare Korkut Elmalıoğlu, Dursun Çetinkaya, Güvenlik Görevlisi Emre dün saat 09.30’da Atatürk anıtına çelenk koydular. Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali "Türkiye İş Bankası Cumhuriyet'ten hemen bir yıl sonra kuruldu. Cumhuriyet, siyasi bağımsızlığı ifade etmek üzere nasıl Kurtuluş Savaşı üzerine bina edilmişse, İş Bankası da iktisadi bağımsızlığın sağlanması amacıyla kurulmuş bir kurumdur" dedi. Şu an, İş Bankası'nın kuruluş ideallerine uygun bir yerde olduğunu anlatan Adnan Bali, 180 milyar lirayla ‘en yüksek kredi desteği’ veren banka olduklarını söyledi ve ekledi: “Konsolide bazda Türkiye ekonomisine 190 milyar liranın üzerinde finansman sağladık.”

İŞ BANKASI'NDA SİYASET YOKTUR

İş Bankası'nın, artık kamuya mal olmuş bir müessese olduğuna dikkati çeken Bali, "Kamuya mal olmuşluğu 'Bu banka bu ülkenin beytülmalıdır, ortak malıdır' diye ifade ediyorum" dedi. Bali, sahipliklerinin ve kamuya açıklıklarının sermaye piyasası kavramlarını aştığına dikkati çekerek, "Borsa İstanbul'da işlem görmek anlamında dar bir halka açıklık kavramı içinde değiliz. En geniş manada halka açığız, içinde kamu sermayesi olmayan en kamusal bankayız. Belli bir sermaye grubunun bankası değiliz. İş Bankası'nda siyaset yoktur ama İş Bankası'nın siyaseti vardır, o da şudur; bir anonim şirketi düzgün bir şekilde yönetmek ve ülkeye değer kazandırmaya devam etmek.”

UZUN VADELİ STRATEJİ İZLİYORUZ

Yurt dışı yapılanması konusuna da değinen Bali, yurtdışında aktif bir strateji izlediklerini söyledi. Bali, şunları kaydetti: "Yurtdışı stratejimiz uzun vadelidir. İş Bankası maraton koşucusudur. Kısa dönemdeki birtakım özel konjonktürlerden kaynaklanabilecek sapmaları dikkate alarak tavır değiştirmez. Mesela Irak'ta beklentilerin ötesinde bir bozulma oldu. O süreci doğru yönetmeye çalışıyoruz ama ortaya çıkan sorunlarla tavrımızı kısa sürede değiştirecek bir banka da değiliz."

Takip oranı sektörün yaklaşık yarısı

İŞ Bankası'nın en yakın izleyenden 16,1 milyar TL daha fazla ticari kredi verdiğini belirten Adnan Bali, "KOBİ'lere 38 milyar liranın üzerinde kredi kullandırıyoruz. Bütün varlığımız ile sahadayız. Bu kadar yaygın ve hızlı büyümenin özellikle takipteki krediler açısından gecikmeler, ödemelerde aksamalar bakımından komplikasyonları olabilirdi. İş Bankası bu bakımdan da tarihi seviyelerde bu konularda son derece üstün bir başarı gösterdi. Sektör ortalamalarının çok hızla ve açık ara altına indik. Takipteki krediler oranı sektör ortalaması yüzde 2,7 iken İş Bankası'nda 1,6'dır" diye konuştu. Bunu çok kıymetli bulduğunu ifade eden Bali, "Çünkü biz kendimizi doğru kaynak tahsisinden sorumlu görüyoruz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.