SON DAKİKA
Hava Durumu

“Kadın her yerde ayrımcılığa uğruyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli İlçe Örgütü Başkanı Yıldıray Çıldır 8 Mart Emekçi Kadınlar günü münasebeti ile açıklamada bulundu. Çıldır; “ Kadın dünyanın her yerinde ayrımcılığa uğruyor” dedi

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2018 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2018 10:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“Kadın her yerde ayrımcılığa uğruyor”

Çıldır; “ Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğramakta; siyasette, karar mekanizmalarında, ekonomide, eğitimde erkeğe göre ikincil konumda kalmaya devam etmekte; medyada ve reklam dünyasında cinsel bir obje olarak kullanılıp istismar edilmekte; kültürel, siyasal, ideolojik veya dinsel nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadır. Eşitlik kavramı ile kadın erkek arasında hakkaniyetli bir ilişki kurmak isteyen söylemler yasalar önünde eşitliği sağlamışlardır. Ancak  kadının mağduriyeti halen giderilememiş ve adalet sağlanamamıştır. Kadınların aile içi ve sosyal rollerinin dengelenmesi adına, kadın hakları ve fırsat eşitliği konusunda toplumda ortak bir bilinç oluşturulmasını sağlamak, kadının insan haklarını gözeterek demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının geliştirilmesine ve sağlamlaştırılmasına katkı koymak toplumumuzun vicdani önceliği olmalıdır. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık meselesinde, toplum olarak vicdani ve ahlaki bir adalet anlayışına ve kabulüne ihtiyaç duymaktayız.

“Her türlü haksızlığa karşı demokrasi ve adaletle mücadele edeceğiz”

 

Çıldır “ Daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit düzeyde yararlanması, kadın ve erkeğe verilen hakların, yüklenen sorumlulukların adil bir biçimde dağıtılması son derece önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi  olarak toplumsal cinsiyet adaletini tesis etmede gerekli kavramsal çerçevenin oluşturulması; sosyal, politik ve hukuksal düzenlemelerin geliştirilmesi ve zihniyet değişiminin gerçekleştirilmesi için her tür çabayı göstermeye devam edeceğiz. Daha bir kaç gün önce ilçemizde yaşanan kadın cinayetini de kınıyor faillerinin bir an önce adaletin karşısına geçmesini temenni ediyorum. Erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle, kadına ve çocuk istismarına yönelik şiddet ve benzeri, insan onurunu zedeleyen her türlü haksızlığa karşı demokrasi ve adaletle mücadele edeceğimiz, toplumsal huzurun tesis edildiği günlere erişme temennisiyle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. CHP ilçe Başkanı Yıldıray Çıldır.” İfadelerini kullandı. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.