SON DAKİKA
Hava Durumu

Karne dönemine dikkat

Bugün öğrenciler 15 günlük yarıyıl tatiline çıkıyor. Eğitimciler karne döneminde yapılan yanlışlar nedeniyle uyarılarda bulunuyor. Korkuteli Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kocagöz; “Karnesi kötü gelen çocuğun aşağılanmaması gerektiği gibi, karnesi iyi gelen çocuğun da göklere çıkartılmaması gerekir” dedi

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2016 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2016 10:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Karne dönemine dikkat

Bugün 2015 – 2015 Eğitim Öğretim yılı ilk yarısı tamamlandı ve öğrenciler 15 günlük tatile çıkıyor. Eğitimciler ise karne dönemimde veliler tarafından yapılan bazı yanlışları göstererek uyarıyor. Korkuteli Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kocagöz; “İyi karne getiren çocuğa “Biz zaten sana güveniyorduk” gibi cümleler söylenmemelidir. Bu tarz söylemler, çocukta beklentilerin yüksek olduğunu ve düşük notların asla kabullenilemeyeceği algısını yaratabilir. Bu durum, çocuğun gelecek dönem için okul performansı konusunda kaygısının artmasına neden olabilir. Bu yüzden iyi gelen karne abartılmadan değerlendirilmelidir” dedi.

İyi karne için verilen sözler yerine getirilmeli

Kocagöz; “İyi karneler elbette ki ödüllendirilmelidir. Ama bu ödüllerin en güzeli, maddi ödüllerden ziyade “İyi bir iş başardın gibi” onu destekleyen sözler olacaktır. Anne-baba tarafından çabası onay alan ve desteklenen çocuklar daha gayretli ve başarılı olmaya çaba sarf edecektir. Karne için söz verilen bir hediye varsa bu söz yerine getirilmelidir. “İyi notlar eşittir hediye” şeklinde bir ilişki yerine; öğrenmenin kendisine bir ödül olduğu inancının aşılanması önemlidir” dedi.

İşte uzmanlar tarafından yarıyıl tatili için program yaparken dikkat edilmesi gerekenler

· Çocuğun hem dinlenip hem eğlenebileceği; varsa tatil ödevlerini de kapsayan bir program hazırlayın.

· Tatilde çok fazla ödevlere yüklenmeyin. Özellikle düşük notları yüzünden bu şekilde cezalandırmaktan kaçının.

· Program yaparken çocuğun onayını almak hatta beraber bir planlama yapmak doğru olacaktır.

· Aile fertlerinin birbirleriyle yakınlaşması için ailece oyun oynamak, sofrayı beraber hazırlamak, film izlemek, bir yeri gezmek gibi aktiviteler yapılabilir.

· Yarıyıl tatili anne-babayla ilişkilerin yeniden düzenlenmesi ve aile iletişiminin arttırılması için fırsat oluşturur. Aynı zamanda, geniş aile bağlarının geliştirilmesi için de uygun bir zamandır. Büyükanne, büyükbaba, amca, teyze, kuzen vb. yakınlara ziyaretler düzenlenebilir.

· Çocuğun ilgisi ve yeteneği doğrultusunda aktivitelerin düzenlenmesi ve bazı aktivitelerde çocuğun akranlarıyla bir araya gelerek sosyalleşerek eğlenmesi de önemlidir. Bu aktivitelerin, ders ortamından uzak olması gelecek dönem için çocuğun motivasyonunun artması için gereklidir.

· Tatilde çocukların televizyon, bilgisayar ve tablet ile çok vakit geçirmemesine özen gösterilmelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.