SON DAKİKA
Hava Durumu

Kat’ı Sanatı Kursuna yoğun ilgi

Korkuteli Sevim Cevat Soyiç Halk Eğitimi Merkezi Kurs Programları tüm hızıyla devam ediyor. Korkuteli Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan üç boyutlu kat-ı sanatı kursu yoğun ilgi görüyor

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2015 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2015 12:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Kat’ı Sanatı Kursuna yoğun ilgi

Korkuteli Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan üç boyutlu kat-ı sanatı kursu yoğun ilgi görüyor. Kat-ı sanatı öğretmeni Maide Dai Zengin tarafından açılan ve 15 kursiyerin katıldığı kursun 248 saat süreceği belirtilirken, kursu ziyaret eden Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi Müdürü Öznur Taşkan, katılımlardan dolayı kursiyerlere teşekkür etti. Temel seviyede açılan kat'ı (kağıt oyma) kursuna katılanların kurs sonunda tasarım sektöründe, küçük veya büyük ölçekli işletmelerde, turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmelerde, geleneksel el sanatları onarma koruma çalışmalarında, müzelerde çalışabileceklerini ifade eden Maide Dai Zengin, "Kat-ı sanatı öncelikle kitap sanatıdır. Eskinin zarif insanları kitap kapaklarını, sayfalarını, el yazmalarını süslemek için katı' sanatından da yararlanmışlardır. Ayrıca hat levhalarda ve yazı çekmecelerinde de kullanılmıştır. Kat-ı bugün kitap içlerinde ve kapaklarda kullanılmıyor ancak çok güzel tablolar hazırlanıyor" dedi.

Kat’ı Sanatı nedir?

Türkler tam anlamıyla kendilerine özgü ve tamamen orijinal süsleme sanatlarına sahiptir. Bu süsleme sanatlarından biri de kağıt ve deri oymacılığı olarak bilinen "Kat-ı" sanatıdır. Kağıt oyma sanatı XVI. yüzyıl başlarında OsmanlI'ya gelmiştir. Kat veya kat-ı kelimesinin sözlükteki anlamı 'kesmektir'. Uygun desen, motif veya yazı örneğinin, kesilecek nitelikteki ince kağıt veya deriden, özel keski yardımı ile ustalıkla oyulup, çıkan parçanın veya içi oyulmuş olan parçanın yine ustalıkla başka bir zemine yapıştırılması sanatıdır.Yeni üsluptaki eserlerde ise üç boyutlu bir görünüm hakimdir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.