SON DAKİKA
Hava Durumu

Korkuteli’de GES Eylemi

Korkuteli Bozova Mahallesi’nde 309 ada 264 parsel içerisinde bulunan 530 dönümlük mera alanına özel bir şirket tarafından Güneş Enerji Sistemi kurulmak istenmesine karşı eylem yapıldı. Korkutelililer Derneği önderliğinde söz konusu mera alanında gerçekleştirilen basın açıklamasına katılım ise oldukça yoğun oldu. Yapılan açıklamada; GES’e karşı olmadıklarını dile getiren vatandaşlar toprak verimliliği düşük olan bir yere yapılmasını istediklerini belirttiler.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2023 08:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2023 08:39
Kaynak: SONGÜL UNCU
https://www.korkutelimanset.com
Korkuteli’de GES Eylemi

İTİRAZ DİLEKÇESİ VERİLMİŞTİ

Korkuteli’ne bağlı Bozova Mahallesi'nde yaşayanlar, meralarına yapılması planlanan Güneş Enerjisi Santrali’ne (GES) karşı direnişlerini sürdürüyor. Hayvanlarını otlattıkları tek meraya, özel bir şirket tarafından GES santrali kurulacağını öğrenen Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Korkutelililer Derneği Başkanı Adnan İmirgi ve muhtarlar, geçtiğimiz günlerde  Antalya Tarım İl Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi vermişti.

BU MERAMIZ OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

Korkutelililer Derneği öncülüğünde dün söz konusu mera alanında  yapılan basın açıklamasına ; Korkutelililer Derneği Üyeleri, hayvancılar, muhtarlar, teknik uzmanlar, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve yöre halkı katılım sağladı.  Yapılan açıklamada GES projesine karşı olunmadığı ama hayvancıların mera alanını kullandığı dile getirilerek, projenin verimsiz toprakların olduğu arazilere yapılması talep edildi. Konuyla ilgili konuşan Bozova Mahalle Muhtarı Osman Bayındır, “530 dönümlük mera Atalarımızın elleriyle kazarak su getirdiği bir alan. Bu 530 dönümlük alanın 200 dönümüne GES yapılmak isteniyor. Biz GES yapımına karşı değiliz ama yapılacak yere karşıyız. Bu meramız olmazsa olmazımızdır. Bu meramız hayvancılığa hizmet etmekte. Bu mera da 12 ahır 5-6 bin civarında küçükbaş hayvan var bugün yapanlara addedilmemelidir. Burası Bozova’nın merası kaldığı sürece buradan faydalanacaktır. Bu meramıza sahip çıkmak zorundayız” diye konuştu.

YETKİLİLERİN KARAR VERME SÜRESİ BAŞLADI

Korkuteliler Dernek Başkanı Adnan İmirgi konuşmasında; “Buradaki amacımız GES projelerine karşı değil. Buradaki karşı olduğumuz nokta aklın mantığın sığdığı şekilde mera alanlarının korunmasına yöneliktir. Bizler devlete ve millete destek veriyoruz. Tüm emek vermiş dostlara teşekkür ediyorum. Bizler Antalya il iradesi ve kamu kurum kuruluşları, valilerle, bakanlık müsteşarlarıyla görüştüğümüzde, siyasilerle görüştüğümüzde tamamen halkın istemediği bir yeri onlarında istemediklerini ifade ettiler. Bu konunun üzerinde yetkili olan bütün isimler bize destek veriyorlar. Atatürk’ün söylediği gibi ‘Köylü milletin efendisidir’ biz efendice bir şey yapmamız gerekir ki karşı tarafı ikna edebilelim. Biz verdiğimiz dilekçeler ile kayıt oluşturuldu ve konu resmiyet kazandı. Bu süreçte artık hukuki bir süreç veya yetkililerin karar verme süresi başladı. Siyasi partilerin il başkanları, milletvekilleri kamu alanlarının korunması için mücadele edecekler” dedi.

İNANIN YAVAŞ YAVAŞ ZEHİRLENİYORUZ

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik ise konuşmasında; “İnsanların merasına, kültürüne, hayvancılığa sahip çıkması çok değerli. Dünyamız belirsizliklerle dolu. Bundan 3-4 yıl önce pandemi diye bir şey yoktu. Pandemiye kimse inanmazdı ama oldu. Bunlar oldu ve insanlar hayatlarını kaybettiler. Bizi neyin beklediğini bilmiyoruz. Bize yıllar şunu gösterdi. Tarım ve hayvancılık bu bölgede olmazsa olmaz. Antalya dünyanın en güzel şehri. Korkuteli’nde Antalya’nın en güzel yaylarından bir tanesi. Antalya ne kadar kıymetli hale gelirse Korkuteli’nde o şekilde kıymetli hale geliyor. Tarım ve hayvancılık yapılmayan alanlar var, insan gerçekten üzülüyor. Bula bula burayı mı buldunuz? Meralar hayvancılığı ayakta tutan yerler. Devlet kendi eliyle kendi halkının geleceğini yok ediyorlar. İnanın yavaş yavaş zehirleniyoruz. Beni üzen şey bu durumun ilk olmadığı. Meralara, hayvancılığa sahip çıkmalıyız” dedi.

BU MERALARA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Muratpaşa Ziraat Odası Başkanı ve Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp ise; “Hep beraber olduğumuzu gösteriyoruz. Korkutelili olarak söylüyorum: meranın gündeme gelmesi sonrası hemen faaliyete geçtim. Biz bir anda çoğaldık. Bu oluşturduğumuz rüzgâr Ankara’ya kadar gitti. Bu mera iki şekilde kullanılıyor. İlki 5A dediğimiz meradır. Bunun bozulması mümkün olmayan meralardandır. Hazine burayı verecekse ilk önce Mera Komisyonu’na sorar, yasa bunu emrediyor. Üst Komisyon ise buraya teknik heyet gönderir. Bölgeyi inceler ve bölgedeki hayvan sayısına bakar ve ihtiyaç ise raporlar. Bu alandaki 530 dönüm mera şu an ki hayvan sayısına bile yetmiyor. Biz birbirimize sahip çıkmadıkça kimse bize sahip çıkmaz. Cumhurbaşkanı’nın ‘Bir metre yer boş kalmayacak’ diye bir açıklaması var bizde tarımcılar olarak bir metre yer boş bırakmayacağız. Pandemide sürekli çalışan tek çiftçilerdi. 80 milyon insana gıda yetiştirdiler. Kaç yıl dışarıdan et alınabilecek, eti almak değil üretmek lazım. O yüzden bu meralara sahip çıkmalıyız. Etimizi kendimiz üreteceğiz. Dışa bağımlı olduğumuz sürece bize kimse bakmaz. Biz tarıma hayvancılığa sahip çıkarsak bizi kimse alt edemez. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra tarım ve hayvancılık ile kalkındık. Şimdi ülkemizin ekonomik şartlarını hepimiz biliyoruz. Ben yine tarım ve hayvancılıkla ayağa kalkacağımıza inanıyorum. Buradan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm siyasilere çağrı yapıyorum, tarımı ve hayvancılığı destekleyelim” diye konuştu.

KORKUTELİLİ BAŞKANLARDAN TAM DESTEK

Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Osman Nuri Kök, İyi Parti Korkuteli İlçe Başkanı Cemal Tınkaz, CHP Korkuteli İlçe Başkan Vekili Kadir Erten,   S.S. Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Can Caran, Korkuteli Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu, Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mesut Kurtoğlu, Korkuteli Elektrikçiler ve Sıhhi Tesisatçılar Odası Başkanı Ünal Ersan, Önceki Dönem Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar’da basın açıklamasında söz alarak söz konusu mera alanında Güneş Enerji Sistemi (GES) yapılmasına karşı olduklarını dile getirdiler. Protesto eylemine Antalya’da başkanlık yapan bir çok Korkutelili isimde katılarak destek açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.