SON DAKİKA
Hava Durumu

Korkuteli’de GES eylemi: Merama Dokunma!

Korkuteli Bozova Mahallesinde özel bir şirket tarafından meralık alana yapılmak istenen Güneş Enerji Sistemi’ne (GES) köylüler tepki gösterdi. Dün gerçekleşen ÇED toplantısına adeta tüm Korkuteli akın etti. Toplantıya katılan vatandaşlar Mera alanına GES istemediklerini dile getirdiler.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2023 20:56
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2023 20:56
https://www.korkutelimanset.com
Korkuteli’de GES eylemi: Merama Dokunma!

KATILIM YOĞUN OLDU

Bozova Kapalı Pazar Yerinde gerçekleşen toplantıya; Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, CHP Korkuteli İlçe Başkanı Şeyhali Kara, İyi Parti Korkuteli İlçe Başkanı Cemal Tınkaz, MHP Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev, Korkutelililer Derneği Başkanı Adnan İmirgi, Jeoloji Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, S.S. Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Can Caran, Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mesut Kurtoğlu, Mahalle Muhtarları, siyasi partilerin yönetim kurulu üyeleri, Korkuteli ve Antalya’dan çok sayıda vatandaş katıldı.

 

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ
Korkuteli’ne bağlı Bozova Mahallesinde özel bir şirket tarafından meralık alanda yapılması planlanan ve 530 dönüm mera alanını etkileyecek olan Güneş Enerji Sistemi (GES) ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu bilgilendirme toplantısında, Bozova sakinleri, meralarında GES istemediklerini belirterek tepki gösterdiler. Bozova Kapalı Pazar alanında gerçekleştirilen toplantıda, ÇED Raporu bilgilendirmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değerlendirme Bakanlığı yetkilileri ve ÇED raporunu hazırlayan şirket yetkilileri tarafından gerçekleştirildi. Yetkililerin yaptıkları ÇED sunumunun ardından söz alan Bozova köylüleri düşüncelerini açıkladılar.

“HAYVANCILIĞA DARBE VURMAKTIR”

Köylüler, “Ülkemiz, dışarıdan et ithal ederken, bölgenin hayvancılık merkezi olan bu bölgede meralara GES yapmak, zaten can çekişen hayvancılığa büyük bir darbe vurmaktır” diyerek karşı çıkma nedenlerini ifade ettiler. Pandemi dönemi ile birlikte gıda güvenliğinin ne kadar önemli olduğunun gündeme geldiğini ifade eden köylüler, gıda krizinde en önemli çözümlerden birisinin hayvancılık olduğunu, bu nedenle de hayvancılığa vurulacak her darbenin gıda krizini derinleştireceğini söylediler.

“GENÇLERİMİZ KALMADI”

Hayvancılığın bitmesinin bir diğer sonucu olarak da gençlerin artık köyde kalmak istemediğini, yaşanan kuraklıklar nedeni ile tarımın can çekiştiğini, köyde kalan az sayıda gencin de hayvancılıkla yaşamını devam ettirdiğini, şayet GES yapılıp da mera alanları da elden giderse köyde hiçbir gencin kalmayacağının altını çizen köylüler, gençlerin geleceklerinin karartıldığını söylediler.

KADINLAR ÇOĞUNLUKTAYDI

Toplantıya katılımda dikkat çeken bir diğer nokta da kadınların katılımının yüksekliğiydi. GES istemediklerini söyleyen kadınlar, geçimlerini hayvancılıktan sağladıklarını, şayet hayvancılık biterse, Bozova’da yaşamında biteceğini söyleyerek, “meralarımızdan ne istiyorsunuz?” diye sordular.

 “KARŞI OLDUĞUMUZ GES DEĞİL, YER SEÇİMİ”

Toplantıda söz alan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi eski Üyesi Fahrettin Köken, GES’e karşı olmadıklarını, yer seçimine karşı olduklarını belirterek, “bula bula merayı mı buldunuz” diye sordu.

ÇELTİK: “KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL”

Pandemi döneminde insanlar gıdanın ne kadar önemli olduğunu gördü. Bu bölge önümüzdeki 20 yıl içerisinde nüfusunu ikiye katlayarak büyüyor. Aynı zamanda bu bölge tahıl ve hayvancılık ambarı. GES için seçilen bu alan, hayvancılığı doğrudan etkilediği için kabul edilebilir bir durum değil. Enerji çok önemli ama doğru yer seçimi olması gerekiyor. Diğer yandan, sosyolojik açıdan baktığımızda, köyle büyük oranda boşalmış durumda. Bu alanlar yapılıp da hayvancılık zarar görürse, burada kalanlar da şehire gidecek ve bu bölgede kimse kalmayacak.Toplantıyı gerçekleştiren yetkililer, kendilerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevlileri olduklarını, burada halkın konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini almak üzere bulunduklarını ve hazırlayacakları rapor ile bu düşüncüleri bakanlık merkezine ileteceklerini söyleyerek toplantıyı bitirdiler.

KURAKLIKLA MÜCADELE EDİYORUZ

Bozova Mahalle Muhtarı Osman Bayındır konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Köyümüz 1850 büyükbaş-10200 küçükbaş ve 35 bin dönüm araziye sahip bir köydür. Köyümüz %90 kuru tarım ve küçük-büyükbaş hayvancılık ile kıt kanaat geçinebilen bunun içinde bol yağmura ihtiyaç duyan bir bölgedir. Nitekim iki yıldır da kuraklık ile mücadele etmekte ve bu süreçte tüm hayvancılık girdilerini Tarım kredi kooperatiflerine ve ziraat bankasına borçlanarak temin etmiştir.

GES PROJESİNE KESİNLİKLE KARŞIYIZ

Bu zor yaşam şartlarının üzerine mahallemiz sınırları içerisinde bulunan 309 Ada 264 parseldeki, içerisinde yer alan 530 dönümlük daha önce köyümüz adına MERA Tescili yapılmış ve tapuda MERA olarak kayıtlı yerimize GES (Güneş Enerjisi Sistemi)yapılmak istenmektedir. Ancak bu bizim köyümüzü etkileyecek hayvancılık, iklim ve doğamıza darbe vuracaktır. Keza köyümüzün 30-35 bin dönüm arazisi ekildiği dönemlerde köyümüzün özellikle küçükbaş hayvanları ekili araziye girmeleri zarar verecekleri için yasak olduğundan yaylım için bu bölgede beslenmekte hayvancılık yapanlar geçimlerini bu bölgede sağlamaktadır. Söz konusu merada şu an 10 tane ağıl bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı yapılmak istenen GES projesine kesinlikle karşıyız.  Meramıza Kesinlikle GES İstemiyoruz” dedi. Bozova Mahalle Muhtarı Osman Bayındır toplantıya katılan herkese teşekkür etti. Toplantı sonrası imza kampanyası düzenlendi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.