SON DAKİKA
Hava Durumu

Korkuteli’de Karakılçık Buğdayı Hasadı

Antalya'da kanser hastalarının beslenme ihtiyacından esinlenerek, 2 dekar alanda deneme amaçlı "karakılçık" cinsi buğday üreten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Uzer Küçüktülü ve eşi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Eda Küçüktülü, başarılı sonuç alınca ekim alanını 90 dekara çıkardı. Geçtiğimiz gün yapılan hasatta 90 dekarlık alandan 30 tonun üzerinde ürün elde edildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2023 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 10:40
https://www.korkutelimanset.com
Korkuteli’de Karakılçık Buğdayı Hasadı

HASAT YAPILDI

2 yıl önce 2 dekar alana Prof. Dr. Uzer Küçüktülü ve Doç. Dr. Eda Küçüktülü’nün öncülüğünde Korkuteli’ne bağlı Kargın Mahallesinde toprakla buluşturulan Gluten oranı düşük Atalık Buğdayı Karakılçık, bu sene Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleri, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin koordinasyonuyla 90 dekarlık alana ekildi. Antalya’da bir ilk olan Karakılçık Buğdayı'ndan  30 tonun üzerinde ürün hasadı yapıldı. Prof. Dr. Uzer Küçüktülü, Doç. Dr. Eda Küçüktülü, Ak Parti Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, Ak Parti İlçe Başkanı Kemal Sancaktar ve yönetimi, MHP İlçe Başkanı Medine Yapılmışev ve yönetimi ile birlikte hasat yaptılar.

ÜRETİM 90 DEKARA ÇIKARILDI

Antalya'da doktor çift, kanser hastalarının beslenme ihtiyacından esinlenerek, 2 yıl önce 2 dekarlık alanda başladıkları "karakılçık" cinsi buğday üretimini 90 dekara çıkardı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Uzer Küçüktülü ve eşi Radyasyon Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Eda Küçüktülü, kendi kanser hastalarına yardımcı olabilmek amacıyla Korkuteli ilçesindeki bir tarlada deneme amaçlı 2 dekarlık alana ata tohumdan karakılçık buğdayı ekti. Başarılı sonuç elde eden çift, Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün destekleriyle geçen yıl ekim alanını 90 dekara çıkardı ve ata tohumlarını toprakla buluşturdu.

EKMEĞİN PİYASAYA SÜRÜLMESİ HEDEFLENİYOR

Kendilerine destek veren AK Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla bu sezonki hasat gerçekleştirildi.  Küçüktülü çifti,  Antalya'daki bir fırınla anlaşarak, "karakılçık" cinsi buğdaydan yapılan ekmeğin piyasaya sürülmesini hedefliyor.  Kanser hastalarının çölyak hastası olmamalarına rağmen glüten oranı düşük ya da glütensiz beslenme talebinde bulunduklarını anlatan Küçüktülü, "Hastalarımız glütensiz beslenebilmek için tahıllardan uzaklaşıyor. Verdiğimiz ilaçlar, kemik erimesine neden oluyor, hastalar da tahıldan uzaklaşınca kemik kırığı oranı artıyor. Biz de hastalarımıza nasıl yardımcı olabiliriz diye araştırma yaptık ve karakılçık buğdayı ile tanıştık. Glüten oranının düşük olduğunu tespit ettik." diye konuştu. Karakılçık buğdayının çok yaygın olmadığı için ilk etapta deneme amacıyla küçük bir alanda üretime başladıklarını ifade eden Küçüktülü, başarılı sonuçlar alınca üretim alanını genişlettiklerini söyledi. Küçüktülü, karakılçık buğdayından ekmek yapıldığını ve çok lezzetli, kilo vermek isteyen, diyet yapanlar için de son derece yararlı bir besin kaynağı olduğunu bildirdi.

"KURAKLIĞA DAYANIKLI BİR ÜRÜN"

Doktor çifti üretim için teşvik eden AK Parti Antalya Milletvekili Çokal da ülkenin topraklarının çok bereketli olduğunu belirtti. Antalya'nın da tarımda zengin ürün çeşitliliğine sahip olduğunu vurgulayan Çokal, beslenme açısından önemli karakılçık buğdayının kentte yaygınlaşması için önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Kendisinin de göz doktoru olduğunu anımsatan Çokal, "İki hocamla bu projeye başladık ve öncelikle 2 dekar bir alanda buğdayı ektik. Tutar mı tutmaz mı diye düşünürken çok güzel verim aldık. Bu yıl 30 tona yakın bir karakılçık buğdayı hasat etmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

EKİM ALANLARINI GENİŞLETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Korkuteli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Selda Sert de karakılçık buğdayının kuraklığa dayanıklı bir ürün olduğunu söyledi. Bölgede yerli tohum üretiminin yaygınlaştırılması konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Sert, "Atalarımızın bize binlerce yıl öncesinden miras bıraktığı çok kıymetli bir tohum. Bizlerin ve gelecek neslin bu besinden faydalanabilmesi için ekim alanlarını genişletmeye çalışıyoruz. Korkuteli ilçesinde ilk defa üretiliyor. Sonuç ise hepimizi mutlu etti." ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.