SON DAKİKA
Hava Durumu

Korkuteli Kızılaliler Göletinde çalışmalar devam ediyor

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2023 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2023 11:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Korkuteli Kızılaliler Göletinde çalışmalar devam ediyor

Antalya Korkuteli Kızılaliler Göletinde çalışmalar devam ediyor. Gövde dolgusu ve dolusavak imalatlarının devam ettiği projede % 48 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi.

Kızılaliler Göletinde şu anda gövde dolgusu ve dolusavak inşaatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ”inşaatta ulaşım yolları, gövde, dolusavak sıyırma ve cut-off kazılarını tamamladık. Ayrıca kondivi, enjeksiyon ve batardo imalatlarını da bitirdik. 495 bin m3’lük gövde dolgusunun ise % 17 tamamladık. Çalışmalarımız yıl boyunca aralıksız devam edecek. 2023 yılı içerisinde projeyi bitirip, barajda su tutmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Antalyalı üreticilere yılda 19 milyon lira ek gelir

2 040 dekar araziye can suyu verecek Kızılaliler Göletinin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA “Gölet sayesinde modern sulama ile tanışacak 2 040 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak. Antalyalı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 19 milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

 

877 bin m3 su depolayacak

Temelden yüksekliği 32 metre olarak projelendirilen Korkuteli Kızılaliler Göletinin gövdesi homojen dolgu tipinde projelendirildi. 877 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 2 040 dekar araziye can suyu verecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.