SON DAKİKA
Hava Durumu

Korkuteli’nde Gergin Meclis

Korkuteli Belediye Meclisi 5393 Sayılı Belediye Kanunun 20. maddesi gereğince, Ekim/2022 Olağan Meclis toplantısını yapmak üzere Salı günü saat 14:30’da Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda toplandı. Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek’in başkanlığında toplanan Ekim Meclisi sık sık karşılıklı atışmalara sahne oldu.

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2022 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2022 10:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Korkuteli’nde Gergin Meclis

Açılış, yoklama, Saygı Duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan mecliste Ak Parti Grubunun verdiği ek önerge ile birlikte 21 Gündem Maddesi görüşülerek karara bağlandı. Mecliste 2’inci, 3’üncü ve 4’üncü Gündem Maddeleri oy birliği ile kabul edildi.

YILMAZ: İMAR CİNAYETİ

5’inci Gündem Maddesinde Bayat Mahallesinde yer alan parsellerin uygulama imar planı oylamasına geçilmeden İyi Parti Grup Sözcüsü İrfan Yılmaz söz alarak bilgilendirmede bulundu. İyi Partili Yılmaz konuşmasında; “Bu konuda bilgilendirme yapma gereği hasıl oldu. Özellikle herkesin önüne anlayabileceği şekilde neden hangi maddelerden dolayı itiraz edildiği itiraz gerekçesi ve ekinde de burada yapılan imar planının görüntüsü var. Herkes vicdanına ve gördüğü çerçeveye göre karar vermesini sizlerden istirham ediyorum. Bayat Köyünün Muhtarı ile görüştük biz böyle bir şey istemiyoruz diyor. Biz oradaki vatandaşa rağmen buraya 300 nüfus getireceğiz. Kim için, birileri için. Çıkmaz yolda olan bir yer. Bakın önünüzdeki iki tane alanda çıkmaz yol var.  Çıkmaz yol oluşturulmuş imar planları usulüne uygun değildir. Bu imar planı Korkuteli’nde şimdiye kadar yapılmış en büyük İmar Cinayetidir. Burada yanlış söylüyorsun diyen varsa çıksın söyleşin bana.

KİMSE BURADA VİCDANDAN FALAN BAHSETMESİN

Eğer bizim herhangi yaptığımız kamu görevi bizim bu kararı kötü bir planı buran geçirme gücünü bize verecekse bunun adı adalet falan değil. Bunu kim yaparsa ben karşısındayım. Ben şuna karşıyım, kendi ayıbını örtmek için bir başkasına ayıp aramaya gerek yok. Bu plan ayıplı bir plandır. Bu planın ayıplı olduğu önünüzdeki belgelerle ve anlattığım izahatla ortadadır.  Buna rağmen birisini zengin etme adına birisinin hatırı adına buna oy verirseniz ondan kimse burada vicdandan falan bahsetmesin. Korkuteli’nin mali menfaatlerinden de konuşmasın.” Diye konuştu. Yılmaz’ın konuşmasının ardından ilgili madde (İmar planının onaylanmasına yönelik yapılan oylama) MHP ve İyi Partili meclis üyelerinin Hayır oylarına karşılık Ak Parti, CHP, Saadet ve Bağımsız Meclis Üyelerinin Evet Oyları ile oy çokluğu ile kabul edildi. 6’ıncı Gündem Maddesi oy çokluğu ile kabul edilirken, 7,8,9,10,11 ve 12’nci maddeler tolu şekilde oylanarak oy birliği ile kabul edildi. 

“1 YILLIK EMEĞİ ZİYAN ETMEYİN”

13’üncü Gündem Maddesinde yer alan Mülkiyeti Korkuteli Belediyesine ait Dereköy Yaylasına Antalyaspor A.Ş. ve Antkor İnşaat’ın ortaklaşa Güneş Enerji Sistemi (GES) yatırımı ile ilgili Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek söz alarak ilgili maddeyle ilgili bilgi verdi. Ömer Başkan; “Oylama yapmadan önce vicdanen, ahlaken, siyaseten bir şey söylemek istiyorum. Korkuteli Belediyemize ait bir arazi bugün 3-5 milyon TL bir değeri var. Diyorizki bunu şerhleri de koyalım Antalyaspor bir yatırımcı buldu 90 Milyonluk bir yer yapılacak. Bunu belediye şirketimize şartlı şerhli verelim. Yatırımı yapar yapmaz 25 yıllık bir tesisi 10 yıl çalıştıracak. Geriye kalan 15 yıl boyunca da buranın geliri Antalyaspor ile belediyenin yarı yarıya kasasına girecek. Ayrıca yatırım yapılır yapılmaz da 500-600 Bin Lira Korkuteli Belediyesi elektrik faturası ödemeyecek. Yapmayın, etmeyin 1 Yıllık emeği ziyan etmeyin. Korkuteli Belediyesi ve Antalyaspor’a yazık etmeyin. Bu 90 Milyon bedava yatırımı ilçemizden göndertmeyin.” Diye konuştu.  

 

MECLİSTEN GES PROJESİ’NE RET

Ömer Başkan’ın konuşmasının ardından oylamaya geçildi. İlgili madde komisyondan geldiği şekliyle MHP’nin hayır oylarına karşılık diğer grupların evet oyları ile ret edildi. Oylama sonrası Ömer Başkan meclisi 90 Milyonluk bedava yatırımı mahvettiniz diyerek eleştirirken Bağımsız Meclis Üyesi Süleyman Uğurlu konu ile ilgili söz almak istedi. Ardından Ömer Başkan ile Süleyman Uğurlu arasında karşılıklı atışma yaşandı.  Daha sonra 14,15,16,17,18,19,20’inci ve Ek Gündem Maddesi toplu şekilde oylanarak oy birliği ile komisyonlara havale edildi.

MANAVOĞLU: TİLKİ İLE PLAN YAPAN, KURTLA AVLANAN….

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Saadet Partisi Grup Sözcüsü Mehmet Manavoğlu Bağımsız Meclis Üyelerine söz hakkı verilmediğini kınadığını belirterek; “Allah’ım bu Korkuteli Meclisine tilki ile plan yapan, kurtla avlanan, koyunla yas tutan meclis üyeleri nasip etmesin. Aday olan arkadaşlar Allah rızası için özü sözü bir olan on konuştuğunun dokuzu yalan olmayan delikanlı gibi insanlar yazsınlar listeye. Halkın iradesi ne gerektiriyorsa delikanlı gibi sağ elini kaldıran meclis üyelerini nasip etsin bu memlekete.” Diye konuştu.

Karşılıklı konuşmaların ardından Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, Manavoğlu’nun konuşmalarına karşılık Allah’ta seni göstermesin siyaset platformunda cevabını verdi.  

Daha sonra CHP Grup Sözcüsü Ayşe Gül Pınar ile Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek arasında oylaması yapılan GES Projesi ile ilgili karşılıklı atışmalar yaşandı.

Bütçe görüşmeleri sebebiyle Korkuteli Belediyesi Ekim Ayı Devam Meclisi 13 Ekim Perşembe Saat:14.30’da yapılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.