SON DAKİKA
Hava Durumu

“Korkuteli OSB’de parselasyon ve imar planı devam ediyor”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, TBMM Genel Kurulundaki konuşmasında Korkuteli OSB’nin durumunu paylaştı. Başkan konuşmasında; “Korkuteli Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanı içerinde 59,73 hektar hazine arazisinin Korkuteli Mermer İhtisas OSB’ye devir işlemleri tamamlanmış olup, özel mülkiyete konu yaklaşık 56,27 hektar alanda kamulaştırma çalışmaları ile OSB alanına yönelik parselasyon ve imar planı çalışmaları devam etmektedir.” Dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2023 09:03
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2023 09:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“Korkuteli OSB’de parselasyon ve imar planı devam ediyor”

ANTALYA LOKOMOTİF İLLERİN BAŞINDA GELİYOR

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında Antalya’nın güneşin ve turizmin başkenti olarak adlandırılsa da kentte bulunan 3 Organize Sanayi Bölgesiyle Türk ekonomisine katkı sunan lokomotif illerin başında geldiğine dikkat çekti. TBMM Genel Kurulunda “Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin” tümü üzerine MHP Grubu adına söz alan Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, “Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında enerji kaynağı türlerine göre tüm santral ekipmanlarının imalatının yurt içinde gerçekleştirilmesi ve Türkiye’nin enerji sektörüne yön veren ülkeler konumuna gelmesi için yapılan çalışmaların son derece önem arz ettiğini bildirdi. MHP’li Abdurrahman Başkan, bu nedenle yerli imalat, teknoloji transferi, nitelikli personel ve istihdam sağlamakla beraber sahip olduğumuz su kaynaklarının yerli üretim aksamıyla elektriğe dönüştürülmesinin de ülkemiz için çok büyük ve önemli bir konu olduğunu ifade etti.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK ENDİŞELER

 Enerji arz güvenliğine yönelik endişelerin, öngörülemeyen piyasa koşulları ve iklimsel şartlar nedeniyle tüm dünyada devam ettiğine dikkat çeken MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan şöyle konuştu: “Bunun yanı sıra jeopolitik gerilimler de bu kaygıları etkilemekte, piyasalarda istikrarsızlığa neden olmakta ve fiyat artışlarına yol açmaktadır. Bu nedenle dengeli, uzun vadeli ve akılcı bir planlama gerektiren enerji arz güvenliğimiz açısından kaynakların ve güzergahların çeşitlendirilmesi son derece önem arz etmektedir.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI UMUTLARIMIZI YEŞERTİYOR

 Tam da bu kaygıların yaşandığı bir dönemde Türk Devletleri Teşkilatı, pek çok konuda olduğu gibi enerji alanında da umutlarımızı yeşertmeye devam etmektedir.30 Mart 2023 tarihinde Macaristan’da Türk Devletleri Teşkilatı Enerji Bakanları’nın üçüncü defa bir araya gelerek, özellikle çok uluslu petrol, doğal gaz ve elektrik projelerinin gerçekleştirilmesi için sinerji oluşturması bu anlamda önemli bir adım olarak değerlendirilmelidir. Yapılan bu işbirliklerinin ülkeler arasındaki ilişkileri geliştireceğini, enerji güvenliğini artıracağını ve teşkilatın güçlenmesine de büyük katkı sağlayacağına olan inancım tamdır.”

DOĞALGAZ İTHALATININ SERBEST BIRAKILMASI

Türkiye doğal gaz piyasasında alım - satım yapacak yerli ve yabancı ticaret şirketlerinin güven duyacağı, objektif kurallara göre işletilen rekabetçi bir piyasa yapısı oluşturulması hedefi doğrultusunda, geçici 2. maddede yapılan değişiklikler ile birlikte doğal gaz ithalatına hem BOTAŞ hem de özel sektör tüzel kişileri açısından serbestlik getirilmesinin amaçlandığını söyleyen MHP’li Başkan, “Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olma hedefleri doğrultusunda, doğal gaz piyasasında serbestleşme, rekabet ve ticaretin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Yapılan düzenlemeyle piyasada oyuncu sayısının artması ve tedarik imkânlarının çeşitlenmesiyle birlikte tüketicilerin güvenli, kaliteli ve daha uygun fiyatlı enerjiye erişim imkânları çoğalmış olacak. Böylelikle ayrıştırma, doğal gaz tedarik ve alt yapı faaliyetlerinin kurulan farklı tüzel kişiler eliyle yürütülmesi de sağlanacaktır” diye konuştu.

ANTALYA EKONOMİDE LOKOMOTİF

 Konuşmasında seçim bölgesi Antalya’nın durumuna dikkat çeken MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya’nın güneşin ve turizmin başkenti olarak adlandırılsa da kentte bulunan 3 Organize Sanayi Bölgesiyle Türk ekonomisine katkı sunan lokomotif illerimizin başında geldiğine dikkat çekti.Antalya’da kuruluşu tamamlanmış 3 Organize Sanayi Bölgesi bulunduğunu ifade eden MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, şunları söyledi:“İlki; 734,6 hektarlık alanda sanayicilerimize tahsis edilmiş 330 sanayi parseliyle ilimizin üretim ve istihdam dinamosu haline gelmiş yaklaşık 22.000 kişiye istihdam sağlayan içerisinde ağırlıklı olarak makine, plastik, gıda ve kimya sektöründe faaliyet gösteren firmaların ürettiği katma değeri yüksek ürünlerle bölge ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan Antalya Organize Sanayi Bölgemizdir. Antalya Organize Sanayi Bölgesi 2022 yılında yaklaşık 900 milyon dolarlık ihracat yapılmıştır.

KORKUTELİ VE MANAVGAT OSB’NİN DURUMU

 Diğer ikisi ise; 2020 yılında kuruluşu tamamlanan, şu an parselasyon ve imar planı çalışmaları devam eden 116 hektarlık alana sahip Korkuteli Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile 35,45 hektarlık alana sahip Manavgat Organize Sanayi Bölgesi’dir.Korkuteli Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanı içerinde 59,73 hektar hazine arazisinin Korkuteli Mermer İhtisas OSB’ye devir işlemleri tamamlanmış olup, özel mülkiyete konu yaklaşık 56,27 hektar alanda kamulaştırma çalışmaları ile OSB alanına yönelik parselasyon ve imar planı çalışmaları devam etmektedir.

Manavgat Organize Sanayi Bölgesi altyapı inşaatlarıyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız 2022 Yılı Yatırım Programına “Yeni Proje” olarak dâhil edilmiş olup, parselasyon ve imar planı çalışmalarına devam edilmektedir.

SERİK VE KAŞ OSB’LERİN KURULUŞ ÇALIŞMALARI

Ayrıca; Antalya’mızda kurulmuş üç Organize Sanayi Bölgesi dışında, yer seçimi kesinleştirilmiş 75,4 hektarlık alana sahip Serik OSB ile 34,5 hektarlık alana sahip Kaş Gıda İhtisas OSB’nin kuruluş çalışmalarına da devam edilmektedir.2019 yılı sonunda Antalya’mızda 692 hektar olan planlı sanayi alanı (OSB) 2022 yılı sonu itibariyle yeni kurulan organize sanayi bölgeleri ve Antalya OSB’nin genişleme alanlarıyla %28 artarak 886,05 hektara ulaşmış, Serik ve Kaş ilçelerimizde çalışmaları devam eden organize sanayi bölgelerinin tamamlanmasıyla birlikte, planlı sanayi alanının yaklaşık 1032,75 hektara ulaşması hedeflenmektedir.”  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.