SON DAKİKA
Hava Durumu

Korkutelililerden Bozova GES’e itiraz

Korkuteli Bozova Mahallesi’nde 309 ada 264 parsel içerisinde bulunan 530 dönümlük mera alanına özel bir şirket tarafından Güneş Enerji Sistemi kurulmak istenmesine karşı Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Korkutelililer Derneği Başkanı Adnan İmirgi ve muhtarlar tarafından Antalya Tarım İl Müdürü Gökhan Karaca’ya ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay’a itiraz dilekçesi verildi

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 09:10
https://www.korkutelimanset.com
Korkutelililerden Bozova GES’e itiraz

BOZOVA MERA ALANINA GES İSTEMİYOR

Korkuteli’ne bağlı Bozova Mahallesi'nde yaşayanlar, meralarına yapılması planlanan Güneş Enerjisi Santrali’ne (GES) karşı harekete geçti. Hayvanlarını otlattıkları tek meraya, özel bir şirket tarafından GES santrali kurulacağını öğrenen Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Korkutelililer Derneği Başkanı Adnan İmirgi ve muhtarlar,  Antalya Tarım İl Müdürü Gökhan Karaca’ya ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay’a itiraz dilekçesi verdi.

“YÜZLERCE İNSANIN GELECEĞİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ”

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik “Mera alanları köylünündür ve kamu alanıdır. Yöreden bile olmayan şirket para kazanacak diye yüzlerce insanın geleceği göz ardı edilemez. Şimdilik Bozova Mahallemize, yakın gelecekte bir çok mahallemizin problemi olacak olan, Mera alanlarının dönüşmesine karşı çıkmak için Tarım İl Müdürümüz Sn. Gökhan Karaca'yı, Çevre Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay’ı Korkuteli Mahalle Muhtarlarımız ve Sulama Kooperatif Başkanlarımız ile ziyaret Edip itiraz dileklerimizi verdik. Korkuteli’de yapılacak olan GES, hayvancılıkla uğraşan köylüyü kötü etkileyecek” dedi.

“KORKUTELİ’DE HAYVANCILIK BİTECEK”

Müdürlüklere verilen dilekçede “Söz konusu meramızda şu anda 10 ağıl var. Ancak köyümüzde bu mera alanından başka hayvanlarımızı otlatacak başka bir mera alanı yok. Hayvanların otlanması ve su temini buradan sağlanıyor. Köyümüzün 30-35 bin dönüm arazisi ekildiğinde, özellikle küçükbaş hayvanlar ekili araziye giremedikleri için, yılın sekiz ayı bu merada geziniyor, ağıllarında yemleniyor. GES projesinin yapılması halinde küçükbaş hayvancılığının tamamen bitirileceği ve bundan herkesin olumsuz şekilde etkileneceği aşikâr. Bu sebeple, yapılmak istenen güneş enerjisi sistemine kesinlikle karşıyız. Bozova halkı adına ilgili firmaya GES projesinin yapılamayacağının bildirilmesini istiyoruz” denildi.

GEREKLİ İTİRAZLAR YAPILDI

Bozova Mahalle Muhtarı Osman Bayındır ise yaptığı açıklamada;  “Mahallemiz içerisinde bulunan 309 ada 264 parsel de bulunan meramıza yapılmak istenen GES projesi ile ilgili olarak elimize 7 Eylül günü ulaşan ÇED raporu nihai kararı ilgili on günlük askı süresinde yaptığımız çalışmalar sonucunda Tarım İl Müdürümüz, Çevre ve Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürümüz ve Sayın Vali Yardımcımız Yalçın Sezgin beyleri ziyaret ettik.  Gerekli itiraz dilekçelerimizi ve halkımızdan toplanmış imzaları verdik. Bugün bize destek veren başta Korkutelililer dernek başkanı Adnan İmirgi olmak üzere Çomaklı, Yeşilyayla, Garipçe, Çaykenarı ve Yelten Mahalle Muhtarlarımız, Sulama kooperatifi başkanlarımız ve oda başkanlarımıza teşekkür ederiz.” Dedi. SONGÜL UNCU

MERAMA DOKUNMA

Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen Bozova Mahallesinde özel bir şirket tarafından meralık alanda yapılması planlanan ve 530 dönüm mera alanını etkileyecek olan Güneş Enerji Sistemi (GES) ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu bilgilendirme toplantısında Bozova sakinleri, “Merama dokunma” diyerek meralarında GES istemediklerini belirtip tepki göstermişlerdi. Toplantıya Korkuteli’nde bulunan tüm siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağlayarak destekte bulunmuştu. Korkuteli kadar Antalya basınının da yakından takip ettiği olayda köylülere bir çok kesim destekte bulunarak konun takipçisi olacaklarının altını çizmişti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.