SON DAKİKA
Hava Durumu

Köylüler yeniden mücadeleye başlamak zorunda kaldı

Dereköylüler ve A Platformu üyeleri Korkuteli’de açılmak istenen kömür madenine yaptıkları basın açıklaması ile bir kez daha karşı çıktılar. Yapılan açıklamada, kömür madeni yapılması planlanan alanda bu yıl kayısı üretimi rekoltesinin çok yüksek olduğu vurgulandı.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2020 10:06
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2020 10:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Köylüler yeniden mücadeleye başlamak zorunda kaldı

Dereköy Köylüleri A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) tarafından yapılan açıklamada; “Kömür madeni açılmak istenen Dereköylülerin 8 bin ton kayısı ihracatıyla,  hem yüzleri güldü, hem de tarımsal üretimlerinin ne kadar çok olduğunu dosta düşmana gösterdi ama Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün Tarım Toprakları Koruma kuruluna gizlice kömüre izin verdirmek için karar aldırma entrikasıyla yeniden mücadeleye başladı.

SADECE İKİ KÖYDEN 18 BİN TON MEYVE ÜRETİLDİ

Antalya Korkuteli ilçesi, Dereköy Yaylası, Dökük Mevkiinde özel bir şirket tarafından kömür çıkarılmak istenen yerde kayısı ihracatı bu yıl adeta patladı. Bu yıl sanki kömür madeni açmak isteyenlere ders verircesine kayısı üretimi rekoltesinin çok yüksek olduğunu vurgulayan köylüler, biz kayısı üreterek hem daha iyi kazanıyoruz, hem ülkemize dolar kazandırıyoruz, hem de halkımızın daha çok kayısı yemesini sağlıyoruz diyen Dereköylüler, kömür istemiyoruz! dedi. Dereköy Yaylasının hemen yanındaki Sülekler Yaylası ise toplamda 10 bin tonluk erik, vişne ve kayısı üretmesiyle de, sadece iki köyden 18 bin ton meyve üretilmiş oldu.

 

8 KURUM “KÖMÜRE HAYIR!” DEDİ

Pandeminin başladığı günlerde,  Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü köylülerden adeta gizleyerek, koordinatörlüğünü yaptığı Tarım Toprakları Koruma Kuruluna Mart ayında toplantı yapıp Dereköy’de kömür açılmasını gündeme getirmiş. Toplantıda kurul üyeleri “bu tarım alanı çok büyük burada kömür olmamalı” dediği için toplantı ertelenmiş.  Bizler, Haziran ayında tekrar toplantı yapılacağını öğrendik ve bunun üzerine Dereköylüler olarak, kayısı üreticileri, çobanlar, çevreciler, tarım kooperatifi, tarımsal sulama kooperatifi olarak dilekçeler verdik. Diğer yandan kömür madeni açılmak istenen alan, Korkuteli’nin ana su kaynağı olan Korkuteli Çayının su havzası olduğu için de bölgedeki mahallelerin(köylerin) 14 muhtarı Tarım Toprakları Koruma Kuruluna “kömür istemiyoruz” talebiyle dilekçeler verdi. 17 Haziran 2020’de ikinci kez toplanan Tarım Toprakları Koruma Kurulunda 8  kurum “kömüre hayır!” dedi ve sadece 3 kurum kömüre evet dedi.

 

Biz Dereköylüler, yaz aylarında 8 bin ton kayısıyı ihracat etmek için çalışıp üretirken, Yaylamızın yanındaki Sülekler Yaylasında da 10 bin ton meyve üretilirken Tarım İl Müdürlüğü, kömürcülere Tarım Toprakları Koruma kurulundan entrikalı yollarla ve de çok  büyük gizlilik içerisinde izin vermenin yollarını aramıştır.  Aldığımız haberlere göre çok az sayıda kurul üyesiyle 3. Kez bir daha toplantı yaptığı duyumlarını aldık.  Toplantıya sadece “evet diyenlerin” çağrılarak yapılması ve entrikalı olarak kömüre onay vermesi hukuksuzdur, yasalar çiğnenmiştir. Yasaya göre tarım arazilerinde madencilik yapılabilmesi için 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun 13. Maddesi gereğince “bakanlıkça kamu yararı kararı alınması gereklidir” denilmektedir.  5403 Sayılı Yasanın Amaç kısmı 1. Maddesinde ise “Bu Kanunun amacı; toprağın doğal veya yapay yollarla kaybını ve niteliklerini yitirmesini engelleyerek korunmasını, geliştirilmesini ve çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak, plânlı arazi kullanımını sağlayacak usûl ve esasları belirlemektir.” Demektedir. Yine aynı Yasanın Kapsam kısmında  MADDE 2 de ise “Bu Kanun; arazi ve toprak kaynaklarının bilimsel esaslara uygun olarak amaç dışı ve yanlış kullanımların önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulmasına ilişkin sorumluluk, görev ve yetkilerin tanımlanması ile ilgili usûl ve esasları kapsar.” Denilmektedir.

 

RUHSATININ İPTAL EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Bizler Tarım İl müdürlüğünün kağıt üzerinde entrikalarla köylüye zarar vermek yerine tarımsal üretimin yanında olmasını talep ediyoruz. En kaliteli meyve üretimi yapılacak 19 bin 700 hektarlık arazinin kömür madeni ruhsatının iptal edilmesini talep ediyoruz. Bizler, kayısı üreticilerini yok sayan, kayısı ihracatını yok sayan, Korkuteli su kaynakları havzasında 14 köyün meyve üretimin yok sayan, entrikalı kararla kömür madeni açılmasına hayır diyoruz! Korkuteli Çayının sularıyla 75 bin dönüm tarım arazisinde sulu tarım yapılıyor. Görevi çiftçileri korumak olan Tarım İl Müdürlüğünün kömürcülere hizmet etmesine hayır diyoruz!  Bu nedenle öncelikle bütün resmi kurumlarımıza, en başta Antalya Valiliği olmak üzere bütün kurumlara yeniden dilekçelerimizle müracaat edeceğiz, bütün kurumları ziyaretlerimizle yeniden bilgilendireceğiz ve kömür madenine asla izin vermeyeceğiz.” İfadeleri kullanıldı. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.