SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurbanlık sıkıntımız yok

Antalya Ticaret Borsası Kurban Bayramı öncesi Hayvancılık ve Et Ticareti Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi. Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, Antalya’da hayvan varlığında sıkıntı olmadığını bildirirken, kurbanlık hayvan arzında da sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Özlem Çağırıcı Armut, Antalya’da 164 bin büyükbaş, 1 milyon 280 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunduğu bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2023 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2023 09:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Kurbanlık sıkıntımız yok

ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül başkanlığında düzenlenen toplantıya, Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Musa Toros, Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, ATB 5. Meslek Komitesi Başkanı Ufuk İngeç, Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, ATB üyeleri, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sektör paydaşları katıldı. ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, her yıl olduğu gibi Kurban Bayramı öncesinde sektörel analiz toplantısı düzenleyerek sektörün sorun ve taleplerini gündeme getirdiklerini söyledi. Bülbül, katılımcılara teşekkür ederken, toplantıda dile getirilen sorun ve görüşlerin ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacağını söyledi.

“ET UCUZ”

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, etin pahalı olmadığını söylerken, “Et ucuz, vatandaşın alım gücü düştüğü için et pahalı geliyor” dedi. Diğer ürünlerle kıyaslandığında en düşük fiyat artışının ette yaşandığını kaydeden Yardımcı, “120 TL’lik yemin çuvalı 380-400 TL olursa et fiyatları artar” dedi. Hayvancılık maliyetlerinin arttığını, artan maliyetler sonrası zarar edildiği için beslenen hayvan sayısının azaldığını kaydeden Yardımcı, yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini, ithalata karşı olduğunu söyledi. Et ve Süt Kurumu’nun kasaplara rakip gibi çalıştığını kaydeden Yardımcı, “ESK’ya verilen destek besiciliğe verilse hayvancılıkta sorun kalmaz” dedi. Yardımcı, kurbanda keçinin canlı kilogram fiyatının 140 TL, koçun kilogram fiyatının 150 TL, dananın kilogram fiyatının 160 TL’den satılacağını bildirdi.

SÜT PARA ETMEZSE ET OLMAZ

ATB Üyesi Ata Sönmez, hayvancılık ve et fiyatlarının ülkenin kanayan yarası olduğunu söylerken, “Bu durum geçtiğimiz 10 yılın sorunudur. Geçmişte yapılan ithalat bugünkü sorunları doğurdu. Üretimden para kazanamayan besici üretimden çekildi. Sektörün devamlılığı için 1 kilo sütün 2 kilo yem alması lazım. Almadığı gün inekler kesime gider. Üretici sütten para kazanamaz ise üretim devam etmez. Bundan sonra mecbur ithalat yapacaksın” diye konuştu. ATB 4.Meslek Komitesi Üyesi Yaşar Kocaoğlu, sektör dışına verilen hibelerle yapılan yanlış projelerin hayvancılığı gerilettiğini söyledi.

HAYVANCILIKTA AİLE İŞLETMECİLİĞİ DESTEKLENMELİ

Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, çiftçi desteklenmediği sürece ithalata bağımlı kalınacağını söyledi. Para kazanamayan çiftçinin üretimi bıraktığını kaydeden Alp, tarımda kendi kendine yeter ülke olmak için aile işletmeciliğinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Antalya’da üreticide sütün 11 TL olduğunu, ancak Konya’da 8,5 TL’ye kadar gerilediğine dikkat çeken Alp, “Bu durum ilimizdeki süt fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Sanayici il dışına yöneliyor” dedi.

ÇOBANI KURDA KUŞA YEDİRMEYELİM

Antalya Damızlık Keçi Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, küçükbaşı koruyan bir yasanın olmadığına dikkat çekerken, “Çobanımızı kurda kuşa yedirmeden yetiştiricimizi korumaya çalışıyoruz” dedi. Öztürk, etteki sıkıntının küçükbaşın teşvik edilmesiyle giderilebileceğini kaydetti. Maden ocaklarının doğayı tahrip ederken, hayvancılığı de tehdit ettiğini söyleyen Öztürk, “Ocaklar bitkiler üzerinde toz bırakır. Bizler o alanlarda hayvancılık yapamayız. Bir kişiye verilen ocak tüm bölgeyi olumsuz etkiliyor” dedi.

HAYVANCILIK LOKOMOTİF SEKTÖR

Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Musa Toros, et ithalatının ülke hayvancılığını geriye götürdüğünü kaydetti. Dövizdeki artışla yem fiyatlarının da arttığına işaret eden Toros, “Yem girdilerinin ucuzlaması için üreticinin desteklenmesi gereklidir” dedi. Hayvancılığın dünyada lokomotif sektör olduğunu kaydeden Toros, “Hayvancılığın olmadığı, üretimin olmadığı ve tüketimin olmadığı bir coğrafya yoktur. Avrupa’da desteklemelerin büyük bir bölümü hayvancılığa verilmektedir” diye konuştu.

SAĞLIKLI EVVANTERİMİZ YOK

Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, Türkiye’de hayvan sayısının bilinmediğini söylerken, “Takılan küpeler düşüyor. Hayvanlarla ilgili elimizde sağlıklı envanter yok. Kayıtların düzgün tutulması lazım. Küpe yerine çip sistemine geçildiğinde bu sorun çözülecektir. Et fiyatlarının düşmesi için öncelikle envanterin düzgün tutulması gerekli” diye konuştu. Türkiye’nin kaba yemde yetersiz olduğunu söyleyen Ayhan, “Ülkemiz coğrafyasına uygun yeni ırklar geliştirilmeli” dedi.

SOKAK ARASINDA KESİM YAPMAYIN

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan Fatih Alkan, Soğuksu ve Yeşilbahçe pazarları, Kömürcüler Antalya Hayvan Borsası ile Demre ve Serik kesimhanelerinde kurban kesiminin yapılacağını duyurdu. Alkan, havaların sıcak olduğunu hastalıklara davetiye çıkarmamak için ev ve sokak arasında hayvan kesiminin yapılmamasını istedi. Toplantıya katılan sektör temsilcileri, başta yem olmak üzere yüksek girdi maliyetlerinden yakınırken, desteklerin yetersiz olduğunu ve sektör dışından kişilere verilen desteklerin amacına ulaşmadığını kaydetti.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.