SON DAKİKA
Hava Durumu

Maliyet artıyorsa süt fiyatı’ da artmalı

Korkuteli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fahrettin Kır, son dönemlerde iyice artan girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin zor günlerden geçtiğini bu nedenle üretim yapmakta zorlandığını ifade ederek, “Artan maliyetler karşısında üretici ve besicimiz mağdur. Girdi maliyetleri artıyorsa süt fiyatı da artmalı.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2020 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2020 13:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Maliyet artıyorsa süt fiyatı’ da artmalı

ÜRETİCİMİZİ ÜRETİMDE TUTAMAYACAĞIZ

Korkuteli Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Kır, artan döviz fiyatları nedeniyle besici ve üreticinin girdi maliyetlerinin tavan yaptığını, özellikle kesif yem fiyatları altında üreticinin ezildiğini belirterek, “Yılbaşından bu yana üreticilerimizden gelen taleplerin başında, yem fiyatları var. Özellikle Dolar son haftalarda tarihi rekorunu kırdı. Bakanlığımız acilen yem fiyatlarına müdahale ederek, süt fiyatlarında revizeye gitmeli. Girdi maliyetleri katladıkça, üreticimizi üretimde tutamayacağız” dedi.

 

ÜRETİCİ VE BESİCİMİZ MAĞDUR

Kır, son dönemde iyice artan girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin, geçimini idame ettirecek gelir elde edemediğini bu nedenle hem üretim yapmada hem de hayvanını beslemede zorlandığını belirterek, “Artan maliyetler karşısında üretici ve besicimiz mağdur.  Elektrik, mazot, gübre, aşı, sulama, veteriner hizmetleri ve katlanan yem fiyatları üreticimizin belini iyice büktü” ifadelerini kullandı.

 

DENETİM MEKANİZMASI DEVREYE ALINMALI

 Çiğ sütün litre fiyatı, 2019 yılı aralık ayında Ulusal Süt Konseyi tarafından 2 lira 30 kuruş olarak belirlendiğini ancak, her geçen hafta artan yem fiyatları karşısında süt fiyatlarının değişmediğine dikkat çeken Başkan Kır , “ Yem fiyatlarında yaşanan bu ciddi artış, üreticimizi zorlamaya devam ediyor. Buna ilave olarak sezon başında olmamıza rağmen saman ve yonca fiyatları da artıyor ve fırsatçılarda bundan yararlanıyor. Denetim mekanizmasının acilen devreye alınması gerek. Bakanlığın, yem fiyatlarına çözüm bulması üretici ve üretim açısından hayati önem taşımaktadır” dedi.

 

ÜRETİCİ MALİYETLERİN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTİYOR

Türkiye’nin, ekonomik açıdan zorlandığı şu günlerde, üretici ve üretimin mutlak şartla desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Kır, “Kalkınmanın temeli üretimden geçiyor. Ancak üreticimiz şuanda kaygılı ve önünü göremiyor. Üreticimiz artık ürününe zam yapılmasını değil, maliyetlerin düşürülmesini istiyor. Üreticimiz, saman ve yonca fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı endişeleniyor. Kesif yemdeki artış devam ettiği sürece, üreticimiz üretimden kaçacaktır. Üreticimizin kazanmasını sağlamak için Bakanlığımızın bu duruma seyirci kalmasını istemiyor, çiğ süt fiyatlarının biran evvel revize edilmesini talep ediyoruz.”  Dedi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.