SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclisten ek bütçe talebine ret

Korkuteli Belediye Meclisi 5393 Sayılı Belediye Kanunun 20. maddesi gereğince, Ekim/2023 Olağan Meclis toplantısını yapmak üzere dün saat 14:30’da Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda toplandı. Korkuteli Belediyesi'nin ek bütçe talebi MHP’li bazı meclis üyeleri ile İyi parti Grubunun evet oylarına karşılık diğer meclis üyelerinin hayır oyu ile oy çokluğu ile reddedildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2023 09:37
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2023 09:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Meclisten ek bütçe talebine ret

110 MİLYON 850 BİN TL EK ÖDENEK İSTENDİ

Korkuteli Belediyesi Ekim Ayı Meclisi dün Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek Başkanlığında toplandı. Sık Sık karşılıklı atışmalara sahne olan mecliste 2023 Mali Yıl Bütçesine ek ödenek oluşturulması amacıyla 110 Milyon 850 Bin TL tutarında ek ödenek oluşturulması görüşüldü. Söz konusu maddede, dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomideki gelişmeler, personel ücretlerini ve maaşlarını etkilemekte, mevcut sözleşmelerde yüksek ek ve/veya arttırımlı fiyat farkına neden olduğuna değinildi. 

ÖNGÖRÜLEMEYECEK ARTIŞLAR YAŞANDI

İyi Parti Grup Sözcüsü İrfan Yılmaz, ilgili maddede söz konusu ek bütçenin emekli ve işçi içinde gerekli olduğunu savundu. Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek ise söz konusu artışların öngörülmeyecek şekilde geliştiğini ve neden bu maddeyi meclise getirdiklerini anlattı. Şubat ayında yaşanan deprem felaketi ve Rusya – Ukrayna Savaşından kaynaklı yaşanan ekonomik kriz sonrası artan akaryakıt fiyatları ile işçi maliyetlerinin yükselmesinin sadece Korkuteli’de değil tüm belediyelerde yaşandığını ifade etti.

OY ÇOKLUĞU İLE RET EDİLDİ

İlgili maddenin oylanmasına geçildiğinde ise Korkuteli Belediyesi meclis üyeleri ikiye ayrıldı. Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek’in meclise getirdiği maddeye Cumhur İttifakı Ortağı Ak Parti’de dahil olmak üzere CHP, Saadet Bağımsız Meclis Üyeleri ve MHP’li Meclis Üyeleri Mustafa Kızılsert, Nuray Bakacak, Abdurrahman Caran hayır oyu kullanırken, Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, MHP Meclis Üyeleri Osman Deviren ve Muharrem Yazıcı ile İYİ Parti Grubu evet oyu kullandı. Söz konusu madde oy çokluğu ile ret edildi.

 

İŞTE SÖZ KONUSU O MADDE:

Bilindiği üzere, Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin, Ek ödenek başlıklı 37.maddesinde aşağıdaki düzenlemelere yer verilmiştir: “(1) Ek ödenek; bütçede tertibi bulunduğu halde ihtiyaca yetmeyeceği anlaşılan veya bütçenin düzenlenmesi ve görüşülmesi sırasında düşünülmeyen ve bütçede tertibi açılmayan, ancak yapılmasında zorunluluk bulunan bir hizmet için tertip açılarak, bütçenin diğer tertiplerindeki ödeneklere dokunulmadan alınan ödenektir. (2) Ek ödenek ancak bütçe yılı içerisinde verilebilir. Ek ödenek verilmesi meclis kararı ile yapılır. Büyükşehir ilçe belediyelerinde ise belediye meclislerince kabul edildikten sonra büyükşehir belediye meclisince karara bağlanır. (3) Ek ödenek verilmesi için yeni bir gelir veya finansman kaynağının bulunması zorunludur.” Bununla birlikte, dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomideki gelişmeler, personel ücretlerini ve maaşlarını etkilemekte, mevcut sözleşmelerde yüksek ek ve/veya arttırımlı fiyat farkına neden olmaktadır. Dolayısıyla, bahsi geçen Yönetmelik’in anılan maddesine dayanarak, ödenek talebi ortaya çıkmıştır. Söz konusu ödenek ihtiyacı, cari yıl bütçesinden yapılabilecek aktarma veya yedek ödenek kullanımı ile giderilemeyeceğinden, karşılığı gelir gösterilerek ek ödenek oluşturulmasının yerine olacağı değerlendirilmiştir.Yukarıda yer verilen mevzuat düzenlemeleri ve açıklanan gerekçeler çerçevesinde, ekte yer alan bilgiler esas alınarak, 2023 Mali Yıl Bütçesine, 110.850.000,00 .-TL ( Yüzonmilyon Sekizyüzellibin )tutarında ek ödenek oluşturulması amacıyla, yazımız ve eklerinin Belediyemiz Meclisine havalesi hususunda; Plan Bütçe Komisyonunun 27/09/2023 tarih ve 48 sayılı raporunun görüşülmesi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.