SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclisten taşınmazların satış yetkisine ret

Korkuteli Belediye Meclisi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20. maddesi gereğince, Eylül/2023 Olağan Meclis toplantısını yapmak üzere dün 14:30’da Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda ilgili gündem konularını görüşüp karara bağlamak üzere toplandı. Mecliste en çok merak edilen asfalt ve bitüm alımı ihtiyacından dolayı belediyeye ait taşınmazların satışının görüşülmesi idi. Komisyon kararında da taşınmazların satışlarına sıcak bakılmazken ilgili madde MHP’nin evet oyuna karşılık AK Parti, Saadet, CHP ve İYİ Parti’nin hayır oyları ile oy çokluğu ile ret edildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2023 12:48
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2023 12:48
https://www.korkutelimanset.com
Meclisten taşınmazların satış yetkisine ret

Korkuteli Belediyesi Eylül Meclisi Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek’in başkanlığında dün Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda toplandı. Mecliste ilgili maddeler görüşülerek karara bağlandı. Açılış ve yoklamanın ardından Saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunmasıyla meclis başladı. Dilek ve temennilerin ardından 1’inci Korkuteli Belediye spor bünyesinde bulunan 2022-2023 yıllarında yapılan tüm spor dalları karşılaşmalarında dereceye giren sporcuların 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14. maddesinin (b) bendi ( Gerektiğinde sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapar ve gerekli desteği sağlar her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenler yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere sporculara teknik yöneticilere ve antrenörlere Belediye Meclisi kararıyla ödül verilebilir.) Denildiğinden Belediyemiz Meclisinde değerlendirilmesi hususunda; Gençlik ve Spor Komisyonunun 28/08/2023 tarih ve 40 sayılı raporu ile Plan Bütçe Komisyonunun 29/08/2023 tarih ve 42 sayılı raporunun görüşülmesi maddesi Komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi.

En çok merak edilen 07.03.2023 tarih ve 54 Sayılı Meclis Kararı ile toplam 52 adet mahallemizde 2023 yılı içerisinde yapılacak sathi kaplama ve asfalt çalışmalarında kullanılmak üzere 25.000.000 TL bitüm, 15.000.000 TL parke taşı alımı yapılması için kredi kullanım yetkisi alınmış, ancak Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan fiyat artışlarından dolayı asfalt ve bitüm fiyatlarında da artış yaşanmıştır. Yapılması planlanan ve halkın ihtiyacı olan asfalt miktarı, bitüm fiyatlarındaki artışlardan kaynaklı ihtiyacı karşılayamadığından, Korkuteli halkının kış aylarında mağdur olmaması adına asfalt ve bitüm alımı ihtiyacı doğmuştur.5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (e) bendinde ''Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesine veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulmaması hâlinde tahsisin kaldırılmasına; üç yıldan fazla kiralanmasına ve süresi otuz yılı geçmemek kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aynî hak tesisine karar vermek''. Belediye Meclisinin yetkisinde olduğundan; ekli listede belirtilen Belediyemize ait taşınmazların satış yetkisinin Belediye Meclisi’nde değerlendirilmesi hususunda; Mülkiyet Değerlendirme Komisyonunun 25/08/2023 tarih ve 39 sayılı raporu ile Plan Bütçe Komisyonunun 29/08/2023 tarih ve 44 sayılı raporunun görüşülmesi. maddesinde ise komisyon arsa satışlarına ret kararı verdi. İlgili madde oylanırken, Ak Parti, CHP, Saadet ve İyi Parti komisyon kararı uygundur diyerek hayır oyu kullanırken MHP belediyesinden geldiği gibi uygundur diyerek Evet oyu kullandı. İlgili maddede oy çokluğu ile arsa satış yetkisi kabul edilmedi.

5’inci Gündem’de oy çokluğu ile kabul edilirken, 6-7-8’inci maddeler ilgili komisyonlara oy birliği ile havale edildi. Bir sonraki meclis ise 3 Ekim’de toplanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.