SON DAKİKA
Hava Durumu

“MHP Grubu Önerdi Meclis Gündeme Almadı”

Milliyetçi Hareket Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev, dün gerçekleştirilen Korkuteli Belediyesi Haziran Ayı Meclis toplantısı ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Başkan Yapılmışev MHP Grubu tarafından ek önerge verilerek başarılı sporcuların Korkuteli Belediyesinde ödüllendirilmesi teklifinin gündeme alınmamasını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 09:48
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 09:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“MHP Grubu Önerdi Meclis Gündeme Almadı”

Başkan Yapılmışev yazılı olarak yaptığı açıklamada; “Değerli Hemşehrilerim ; Korkuteli Belediye Meclisinin  bugün  gerçekleşen Haziran Ayı Olağan Toplantısında   alınan kararların ilçemize hayırlı hizmetler yapılmasına vesile olmasını  şahsım ve teşkilatım adına temenni ediyorum.

Belediye Başkanı Saniye Caran’ın mazereti nedeniyle bugün Meclise Başkanlık vazifesini ifa eden meslektaşım  Av Ziya Daloğlu beyin Meclisteki  Başkanlık performansındaki başarısından dolayı kendisini  hassaten tebrik ediyorum. Dikkatimi celbeden husus Sayın Daloğlu ; Başkan vekilliği performansı ile asil Başkanı aratmadığı gibi ;  Meclis grubu ve gündeme hakimiyeti ; Meclis Grup Sözcümüz dahil olmak üzere tüm gruplara eşit ve demokratik mesafedeki tavır ve davranışları ile Meclisi olması gerektiği gibi  yönetmekle ; Meclis üyelerini  doğrudan muhatap alan siyasi nezaketine ve demokratik tavrına karşı   teşekkür ederim.

TEKLİFİMİZ GÜNDEME DAHİ ALINMADI

Malumunuz olduğu üzere ilçemizde başta yağlı ve minder güreşi olmak üzere ; Kickboks , Karate ve diğer pek çok spor branşlarında yapılan müsabakalarda sporcu gençlerimiz büyük başarılara imza atmaktadır.   Geçtiğimiz günlerde ise Yunanistanda düzenlenen  U15 Avrupa Şampiyonasında 3. Olan Cengiz Elbeye Güreş Eğitim Merkezi  Sporcusu SÜLEYMAN CERİT ile İstanbulda düzenlenen Kickboks Dünya Kupasında 1. Olan Korkuteli Belediyesi Spor Klubü sporcuları  RABİA ÖZGEN -ÜLKÜ BOZKURT- adlı genç sporcularımızı öncelikle üstün başarılarından dolayı şahsım  ve teşkilatım adına tebrik ediyorum.  Bugünkü Meclis Toplantısında adı geçen bu sporcularımıza  başarıyı ödüllendirme ve teşvik amaçlı ÖDÜL VERİLMESİ talebine ilişkin  Meclis Üyelerimizin imzaladığı  Grup teklifimizi ; Meclis Gündemine alınması için Korkuteli Belediye Meclisine sunduk. Ne varki Meclis tarafından yapılan oylamada ; MHP Grubunun KABUL oyuna karşılık diğer siyasi parti gruplarının RED oyları ile teklifimiz Meclis gündemine dahi alınmadı.

MECLİS KARARI BU GİBİ İŞLEMLERDE KANUNİ ZORUNLULUKTUR

 Her ne kadar  Meclis Grubumuzun bahse konu teklifine karşı; grupların RED gerekçesi ; 2024 bütçesinde bu konuya ilişkin GİDER ayrıldığı Meclis Kararına gerek olmadığı yönünde ise de ; 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. Maddesinin  b fıkrasının son cümlesi gereğince ;

“Gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapar ve gerekli desteği sağlar, her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenler, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere belediye meclisi kararıyla ödül verebilir”

ibaresi gereğince meclis kararı bu gibi işlemlerde kanuni zorunluluktur.  Aksi iddiada bulunanın açıklamasının hukuki bir karşılığı bulunmamaktadır. Arzu ederlerse bu konuda belediyemizin ilgili birimlerinden doğrudan bilgi alabilir sayın meclis üyelerimiz ….

Buna emsal olarak Kırkpınar’da derece alan pehlivanlarımıza verilen ödüllere ilişkin Meclis kararları gösterilebilir. Hatta ve hatta bu sene yapılacak güreşimizde derece alan güreşçilerimize de Meclis Kararı almaksızın herhangi bir ödül takdimi gerçekleştirilemez.  Şayet bu sporcularımıza ödül vermek için Meclis Kararına gerek bulunmamakta ise ;  iş bu tarihten 5  gün evvel belediye başkanlık makamında  ; yukarıda adı geçen başarılı sporcularımızın beraberinde antrenörleri ile birlikte  belediye başkanı makam ziyaretinde bu gençlerimizi niçin ödüllendirmediniz ??? Gençlerimizi bir çiçekle makamdan geri göndermek yakışık aldı mı sayın Caranlar  ????

Bir de CHP Grup sözcüsünün konuya ilişkin açıklamasında bu sporcularımıza sponsor bulalım ; belediye bütçemiz yeterli değil; esnaf kefalet kooperatif başkanı şahsi ödül versin yaklaşımı ise gerçekten   Korkuteli Belediyesinin manevi itibarına uygun bir karşılık olmadı .

Korkuteli Belediyesini ; alalede bir kooperatif başkanı ile kıyaslamak !!!olmadı sayın  CHP meclis üyesi  Sonuç olarak; kıymetli  meclis üyeleri; MHP grubu meclise bir teklif sunduğu zaman önce araştıralım ,sonra cevap verelim ki ; salt MHP grubunun önerisini reddetmek adına başarılı sporcularımız gibi  ödülü hakeden vatandaşlarımızı mağdur etmeyelim. Bu açıklamamız sonrasında  Korkuteli Belediyesi tarafından adı geçen sporcularımız ödüllendirilir ise de konuyu gündeme getirmekten onur duyar ; gereğini yapanlara teşekkür etmeyi de biliriz.” İfadelerini kullandı.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.