SON DAKİKA
Hava Durumu

MHP’li Durgun Kırkpınar Yağlı Güreşçilerinin Sesi Oldu

TBMM Genel Kurulunda Gündem Dışı ‘’Geleneksel Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’’ hakkında söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Hilmi Durgun ‘’Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak Türk spor tarihi için büyük önem arz eden güreşçilerimizin yararlanamadıkları haklarından faydalanabilmeleri için 5774 sayılı kanunda gerekli düzenlemenin yapılması için çalışmalarımıza başladığımı buradan sizlerin huzurunda duyurmak isterim. ‘’dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2023 18:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 18:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
MHP’li Durgun Kırkpınar Yağlı Güreşçilerinin Sesi Oldu

‘’Ne büyük şereftir ki 662 yıllık kadim geleneğin dualı çayırında Altın kemeri takmak Antalyalı hemşerimiz Yusuf Can Zeybek’e nasip oldu’’ diyen MHP Milletvekili Hilmi Durgun şunları kaydetti,

‘’Bu vesile ile Kırkpınar yağlı pehlivan güreşlerinde kol bağlayan tüm pehlivanlarımızı ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bizlere bu mutluluğu yaşatan, Türkiye Başpehlivanı değerli kardeşim Yusuf Can Zeybek’e sizlerin huzurunda bir kez daha tebrik ve teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.’’

Antalya Milletvekili Olarak Üç Gün Boyunca Kırkpınar’da Pehlivanlarımızın Yanlarında Bulundum

 

Türk’ün ata sporu, güreşin er meydanı olan Edirne Kırkpınar’da son yıllarda finalde en çok Antalyalı başpehlivanlarımız güreşmektedir. Son yedi yılda başpehlivanlık final güreşi yapmaya hak kazanan 14 pehlivandan 11'i Antalya'mızın sporcusudur. Bu haklı gururu yerinde yaşamak adına bende Antalya Milletvekili olarak üç gün boyunca Kırkpınar’da pehlivanlarımızın yanlarında bulundum.  Özellikle son yıllarda final güreşlerinde Antalya’mızın bir başpehlivanını görmek gelenek haline geldi. Hal böyle olunca hem Türk’ün ata sporu yağlı güreşi gazi meclisimizde dile getirip hem de sporcularımızın sorunlarından bahsetmek istedim.

5774 Sayılı Kanunda Gerekli Düzenlemenin Yapılması İçin Çalışmalarımıza Başladığımı Buradan Sizlerin Huzurunda Duyurmak İsterim.

 

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasında yer alan ve Türk spor tarihi için bu denli öneme sahip olan ata sporumuzu icra eden güreşçilerimizin birtakım sorunları da bulunmaktadır. Bunların en başında 5774 sayılı başarılı sporculara aylık bağlanması ve devlet sporcusu ünvanı verilmesi ile alakalıdır. Tarihi Kırkpınar güreşlerinde altın kemere sahip olan güreşçilerimiz Devlet Sporcusu ünvanı almaya hak kazanmışlardır, ancak ilgili kanunun üçüncü maddesinde gerekli düzenleme yapılmadığı için sporcularımız kendilerine verilen bu haktan bu zamana kadar yararlanamamış ve şeref aylığı alamamışlardır. Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak Türk spor tarihi için büyük önem arz eden güreşçilerimizin bu haktan faydalanabilmeleri için 5774 sayılı kanunda gerekli düzenlemenin yapılması için çalışmalarımıza başladığımı buradan sizlerin huzurunda duyurmak isterim.

 

 

Pehlivanlık Önce Sevgi Ve Saygı İşidir.

Pehlivan, Galip geldiğinde büyüğünün elini öpene, mağlup olduğunda küçüğünün alnından öpene denir. 

Pehlivanlık önce sevgi ve saygı işidir.

Ağası, ustası, çırağı, peşrevi, cazgırı ve davul zurnasıyla 662 yıllık bu kadim kültürü yaşatan tüm yetkililere, pehlivanlara ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor, vereceğimiz kanun teklifine şimdiden desteklerinizi bekliyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.