SON DAKİKA
Hava Durumu

Müftü Yazıcı’dan Hicri Yılbaşı Mesajı

Korkuteli İlçe Müftüsü Selim Yazıcı, Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı münasebetiyle ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2020 16:51
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2020 16:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Müftü Yazıcı’dan Hicri Yılbaşı Mesajı
Hicret ve Muharrem ayının önemine işaret eden Müftü  Yazıcı açıklamasında; “Hicrî 1442.yılının ilk ayı Muharrem ayına girmiş bulunuyoruz. İslam Devletinin ikinci halife Hz Ömer’in yılın başlangıcı olarak esas aldığı, Hz Peygamber (sav)’in çileli bir hayat yaşadığı kendisine yaşama hakkı tanınmadığı ata yurdu, baba ocağı, doğup büyüdüğü tam elli iki yıl yaşadığı Mekke’den, kendisine kucak açan, anam babam sana feda olsun Ya Resulullah, diyen canını malını Allah Rasûlü için feda etmeye hazır olan, vefatından sonrada mahşere kadar son istiratgahı da olacak Medine’ye hicreti esas alan hicri takvimin başlangıcını idrak ediyoruz. Hicri takvimin ilk ayı da Muharrem ayıdır. İnsanlık tarihinde muharrem ayında birçok önemli hadiseler yaşanmıştır. Tarih sahnesinde yerini almış olsa da Müslümanların kalbinde acısı ve hüznü devam eden Cennet gençlerinin efendisi Hz Peygamberimizin torunu Hz Ali’nin oğlu Hz Hüseyin efendimizin Kerbela’da şehit edilişi de Muharrem ayı içerisinde vuku bulmuştur.
Muharrem ayında meydana gelen tarih sahnesinde yerini almış bütün hadiselerden esasen bize düşen pay, ders çıkarmaktır. Özellikle Kerbela’da yaşanan acı hadisenin çok daha fazlası yaşadığımız çağda onlarca örneğini görmek o gün yaşanan acı hadisenin kalplerimizde gerçek manada acısını yaşamadığımızı, Müslümanların birbirleri ile olan ilişkilerinde bu acıyı görmezden geldiğini görmek belki de o gün yaşanan acılardan daha büyüktür.
Hicret ve Muharrem ayında yaşanan bütün hadiselerden ders çıkarmalıyız. Hicret bize, Dünya’nın ahirete yolculuk yapıldığı ve ahirete gerekli sermayenin elde edilmesi için yapılan bir yolculuk olduğunu hatırlatmalı. Hicret bize Allah’ın yasak ve haram olarak ifade ettiği her türlü günahlardan Rabbimizin hoşnutluğunu elde edecek Salih amellere koşmayı öğretmeli. Hicret, her zorluk ve sıkıntının sonunda felaha ve huzura kavuşmanın adıdır. Hülasa bütün zamanın ve mekanın sahibi Cenabı Allah'tır. Bizler kulluk vazifemizi bu mekanda ve bize verilen sürede yerine getirmekle sorumluyuz. Bu anlamda hayatımızın geri planına bakarak hakkıyla kulluk yapma yolculuğuna Hz peygamberin hicreti gibi revan olmamız lazım. Günahlarımızdan tevbe edip Salih amellere bizleri ulaştıracak hicret yolculuğuna kendimizi ailemizi adamamız gerekir. Bu şuuru kalplerimize Rabbimizin inkişaf ettirmesini temenni ediyor hicri yılbaşının ve muharrem ayının İslam aleminin vahdetine ve huzuruna vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.