SON DAKİKA
Hava Durumu

O TARİHİ ESER ÇALINDI!

Kömür madeni açılmak istenen tarım cenneti Korkuteli Dereköy sakinlerinin, “Bölgede antik kalıntılar var, maden ocağı açılmamalı’ diyerek Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na örnek olarak gösterdikleri Roma dönemine ait tarihi eser bulunduğu yerden çalındı. Köylüler jandarmaya şikayette bulunurken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da dilekçe gönderdi.

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2020 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2020 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
 O TARİHİ ESER ÇALINDI!

BÜYÜK ŞOK YAŞANDI

Sulu tarım sayesinde milyonlarca liralık meyve ihracatı yapan ve bölgeye kömür madeni açmak isteyen şirkete karşı büyük mücadele veren Korkuteli’nin Dereköy Mahallesi’nde büyük şok yaşandı. Köylülerin “Bölgede antik kalıntılar var, burada maden açılmamalı” başvurusu üzerine müze görevlilerinin şirket aracıyla gelmesinin bir sonrası tarihi eserlerin en görkemli olanı çalındı. Dereköylüler bu hırsızlık olayını jandarmaya bildirerek faillerin yakalanmasını isterken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da bir dilekçe gönderdi.

Dereköy Köylüleri ile A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) konu ile basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada; “Bölgede sulu tarım yaparak milyonlarca liralık ihracat yapan, tarım ve hayvancılıkla geçinen Dereköylüler, bölgeye açılmak istenen kömür madenine Antalya Tarım il Müdürlüğü’nün de destek olduğu ve diğer kurumların da ‘Olur’ vermesi için çalıştığı iddiaları üzerine büyük bir şok yaşamıştı. Köylüler bu mücadeleleri sırasında bölgede bulunan Roma dönemine ait tarihi eser kalıntılarını da gerekçe göstererek, buraya kömür madeni açılmasının yanlışlığını ortaya koymuş, bölgenin tarihi bir yerleşim yeri olduğunu göstermişlerdi.

 

Müze görevlilerinin gelmesinin ertesi günü çalındı

3 Ocak 2020 tarihinde Antalya Valiliği’ne dilekçe veren Dereköylülerin ‘Bölge SİT alanı olarak tescil edilmeli. Bu bölge tarihi yerleşim yeri… Antik kalıntılar var’ iddiaları üzerine önceki gün Dereköy’e maden şirketinin aracıyla bu kez Müze görevlilerinin geldiği belirtildi. Dereköylülerin mücadelesine destek olmak için bölgede bulunan A Platformu (Antalya-Burdur Isparta) Sözcüsü Hediye Gündüz, müze görevlilerini getiren maden şirketi çalışanlarının köylüler tarafından kovalandığını belirterek, “Köylüler görmesin diye araçlarını tarlaların yanına bırakmışlar, ancak köylüler onları görüp kovaladı. Ayrıca müze görevlilerine de, “Neden şirketin aracıyla geliyorsunuz,  devletimizin aracı yok mu? Üstelik geldiğinizde kimseye de haber vermiyorsunuz. Dereköy’ün muhtarı var, azası var” diye tepki göstermişlerdi.

 

Köylülerin maden açılmaması için gösterdikleri delilden biri çalındı

 A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, dün kendisine gelen bir bilgiyi paylaşarak, Dereköy’de inanılmaz bir hırsızlık olayının yaşandığını duyurdu. Gündüz, “Köylülerin bölgenin antik yerleşim birimi olduğunu ispat etmek için gösterdikleri tarihi eserlerden en görkemli olanı çalınmış. Köylüler jandarmaya haber verdi. Ayrıca CİMER’e ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na hırsızlığı yapanlarla ilgili görgü tanıklarının iddialarının yer aldığı bir şikayet dilekçesi verdiler” dedi.

 

İşte Dereköylülerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verdiği dilekçenin tam metni

Hediye Gündüz’e ulaşan şikayet dilekçesinin tam metni ise şöyle:

“Antalya ili Korkuteli ilçesi Dere köy yaylasında yapılacak olan kömür madeni hususunda bazı yolsuzluklar ve ters giden bir işlerin olduğunu tarafınıza şikâyet etmek için başvuru yapıyorum.

Ek de sunduğumuz tarihi eser taşlarının yerinden kaybolduğunu ve bu kaybın kömür madeni işletmesi yapacak olan firma tarafından alındığını mevkide bulunan çobanlar tarafından öğrenmiş bulunmaktayım.

Burasının sit alanı olduğunu ve atalarımızdan ve büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla Roma dönemine ait bir yerleşim yeri olduğunu biliyoruz.

Müze tarafından verilecek rapor doğrultusunda kömür madeninin yapılmayacağından ve sit alanı kabul edileceğinden müze görevlerinin kömür işletmesinin aracı ile gelmesi bu konuda gayrimeşru işlerin döndüğünü açık olarak göstermektedir.

Daha önce Antalya ve Elmalı müze müdürlüğüne dilekçe verdim ama ne gelen oldu ne de dilekçelerimize cevap geldi. Ama bulunan mevki değerli bir yer olmasına karşın gelen müze görevlilerinin ne köy muhtarına ne de köy ihtiyar heyetine haber vermeden gelişleri işletme sahibinin aracı ile gelmeleri köy halkı tarafından bunun danışıklı bir anlaşma çerçevesinde yapıldığını açık olarak göstermektedir.

17 Haziran tarihinde 8/3 tarım il müdürlüğü tarafından ret olmasına karşın tekrar gündeme alınıp kömür madeninin açılmasına onay verilmiştir. Bu nedenle burada yapılacak olan kömür madeni hem yeraltı sularımızı kirletecek hem de çıkan toz ve dumandan dolayı mahalle sakinleri hayvancılık ve tarım yapamayacaktır. Ben ve köy halkı devletimize sonuna kadar güveniyor gerekeni yapacağını biliyoruz.” 

Tarihi eserlerin bildirilmesiyle ilgili yasa şöyle diyor

Öte yandan Dereköylülerin bölgedeki tarihi eserleri 2863 sayili yasanın 4. Maddesi uyarınca bildirdikleri belirtiliyor. O maddede şöyle deniliyor;

Haber verme zorunluğu: Madde 4 – Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını bulanlar, malik oldukları veya kullandıkları arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olan malik ve zilyetler, bunu en geç üç gün içinde, en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara veya diğer yerlerde mülki idare amirlerine bildirmeye mecburdurlar. Bu gibi varlıklar, askeri garnizonlar ve yasak bölgeler içinde bulunursa, usulüne uygun olarak üst komutanlıklara bildirilir. Dereköy Köylüleri – A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu)” ifadeleri yer aldı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.