SON DAKİKA
Hava Durumu

Öğretmenler tek yürek!

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan 6 eğitim sendikası, İstanbul’da okul müdürü İbrahim Oktugan’ın öldürülmesinin ardından toplu eylem yaptı. Eğitimciler ortak açıklama yaparak ‘şiddete hayır’ dedi. Açıklamaya ilçemizden Korkuteli Eğitim İş İlçe Temsilcisi Havva Karadeli, Korkuteli Hürriyetçi Sen İlçe Temsilcisi Mustafa Uğurlu yönetimi ve üyeler katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 18:50
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 18:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Öğretmenler tek yürek!

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Eğitim-İş Antalya Şubesi, Eğitim-Sen Antalya Şubesi, Hürriyetçi Eğitim-Sen Antalya Şubesi, Eğitim Gücü-Sen Antalya Şubesi, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Antalya Şubesi ve Anadolu Eğitim-Sen başkan ve temsilcileri ortak açıklama yaparak ‘şiddete hayır’ dedi.

“Artık yeter! Yaşamak istiyoruz”

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, savaşlarda bile hedef alınmaması üzerine uluslararası anlaşmalar olan, dünyanın en güvenli mekanları olması gereken okulların Türkiye’de şiddet sarmalının kucağına itildiğini hatırlatarak, “İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede silahlı saldırının yaşanması ve bu saldırı sonucunda bir eğitimcimizin yaşamını yitirmesi, okullarımızın güvenlik açısından geldiği son durumu da gözler önüne sermiştir. Okuluyla, öğretmeniyle ve müdürüyle yaşadığı sorunlar nedeniyle, yönetmelikler çerçevesinde okuldan atılan Iraklı bir öğrenci, 5 ay önce atıldığı okula silahla girmiş ve okul müdürünü makam odasında kurşun yağmuruna tutmuştur. Silahlı saldırı sonucunda ağır yaralanan okul müdürü İbrahim Oktugan, ne yazık ki ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Anayasaya göre her öğrencimizin eşit, adil ve bedelsiz alması gereken bir kamu hizmeti olan eğitim alanı, devlet okullarının niteliğini ve niceliğini yetersiz bırakıp sermayeye kâr kapısı yapılmasaydı, her önüne gelenin eğitim kurumu açmasına zemin hazırlanmasaydı, özel okulların güvenliğinden eğitimine kadar her faaliyetini ‘Sen benim Bakanlığıma bağlısın ve ülkenin geleceği senin kasanın içinden daha önemli’ diyecek bir zihniyet olsaydı bugün İbrahim Oktugan öğretmenimiz yaşıyor olacaktı. Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz. Artık yeter! Yaşamak istiyoruz, eğitimde adalet istiyoruz” dedi. 

“Çok öfkeliyiz”

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise şiddetin önlenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Ölümler, ölümlere ulanmakta ustadır der bir şairimiz. Ölümün ve şiddetin bu denli sıradanlaştığı, ülkemiz iktidar koalisyonu tarafından yüceltildiği bir dönemde, Milli Eğitim Bakanlığının eğitimi bitirme girişimi ve öğretmeni yok saymasıyla birlikte şiddet öğretmenlerin hayatının bir parçası haline geldi. İstanbul’da özel bir okulun müdürlüğünü yapan İbrahim Oktugan bir öğrencisi tarafından öldürüldü. Ne acı! Çok üzgünüz ama bu Bakanlık ve iktidar koalisyonuna karşı da çok öfkeliyiz. Bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yap boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak bir arkadaşımızı kaybettik. Bu gerici ırkçı eğitim politikalarına ve Bakanlık uygulamalarına karşı mücadelemiz devam edecek. İbrahim Oktugan öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm öğretmenlerimize ve eğitim emekçilerine başsağlığı diliyoruz” dedi. 

“Vazgeçmeyeceğiz”

Hürriyetçi Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Hilmi Taner de yaşanılanlara tepki göstererek, “Bugün burada, İstanbul Eyüpsultan'da 17 yaşında yabancı uyruklu bir öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan için toplandık. Oysa daha geçen hafta pazartesi günü yine burada ve yine İstanbul’da kadın eğitim çalışanı bir arkadaşımıza karşı yapılan yumruklu saldırıyı kınamak için ilimizde birlikte sendikal mücadele verdiğimiz sendikalarımız ile toplanmamış mıydık? Bu olay son olsun dememiş miydik? Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidarın eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımları ile Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırdığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan eğitim emekçileri okullarda şiddetin hedefi olmaya devam etmektedir. Eylül ayından bugüne, 17 eğitim çalışanı arkadaşımız şiddete maruz kaldı” diye konuştu. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası adına açıklama yapan Yiğit Pertev ise, “Öğretmenler her sene geçimlerini patronların ağzından çıkacak rakamlara göre sağlamak zorundadır ve bu sömürünün varabileceği en derin çukurdur. Bugün kamu sendikalarında örgütlü öğretmenlerin yasalardan aldığı güçle uyguladığı iş bırakma eylemine, özel sektör öğretmenlerinin tereddütsüz katılamıyor oluşu bize hak gaspında gelinen noktayı tek cümlede özetlemektedir. Haklarımızı alana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.