SON DAKİKA
Hava Durumu

Önce Can Güvenliği

AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse seçim çalışmaları için geldiği Korkuteli Belediyesi’ni sert bir dil ile eleştirerek Özellikle köylerde depreme dayanıklılık raporu verilmediğini söylemişti. Yeni mahalle olan belde ve köylere depreme dayanıklılık raporu verilmediği iddialarını Korkuteli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Dr. Sadık Önal yanıtladı. Önal “İki satır yazı ile depreme dayanıklılık raporu veya iskanla ilgili diğer uygulama yazılarını vermemiz mümkün değil” dedi

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2014 12:29
Haber Güncellenme Tarihi: 11.08.2014 12:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Önce Can Güvenliği

“Oyu hizmet getirmeyecek adama veriyorlar”

Adalet Ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Mustafa Köse bir açılış ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışma yapmaya geldiği Korkuteli’nde seçim ofisinde partililere seslenerek Korkuteli Belediyesini sert bir dil ile eleştirmişti. Köse yaptığı konuşmada “Korkuteli’nde hizmet namına bir şey yok. Köyler mahalleye dönüştü, buradaki evler Büyükşehir yasasıyla birlikte ruhsatlı hale gelecek dedik. İlçe belediyesi bu mahalleye dönüşen köylere bir ekip gönderecek ve depreme dayanıklıdır diye 2 satır yazı yazacak. Ama AK Parti’ye yaramasın diye bunu bile yapmıyor Korkuteli Belediyesi. İşte oyu hizmet getirmeyecek adama veriyorlar” demişti.

Korkuteli deprem kuşağında

Yeni mahalle olan belde ve köylere depreme dayanıklılık raporu verilmediği iddialarını Korkuteli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Dr. Sadık Önal yanıtladı. Önal yaptığı açıklamada “AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse Bey’in dile getirdiği gibi iki satır yazı ile depreme dayanıklılık raporu veya iskanla ilgili diğer uygulama yazılarını vermemiz mümkün değildir. Öncelikle biz Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne konu ile ilgili teknik personelimizi genel anlamda öngörülen sıkıntıları iletmek için gönderdik. Teknik ekibimize Büyükşehir yetkilileri tarafından Korkuteli Belediyesinin kendilerine bağlandığını söz konusu kanun gereği keyfi bir işlem yapılmaması ve her türlü sorun ve sıkıntıda kendilerine yazı yazılmasını talep ettiler.

Mayıs’ta yazdık Temmuz’da cevap aldık

Bunun üzerine biz de, Büyükşehir Belediyesi’ne 23.05.2014 tarihinde 13 maddelik sorunları belirtir bir resmi yazı ilettik. Ancak kendilerinden 16.07.2014 tarihinde cevap alabildik. Ancak şuan Antalya’ya bağlanan ilçelerle yapılan görüşmelerde bahsi geçen raporu veren hiçbir belediye olmadığını tespit ettik. Sözü geçen rapor için ise Mimar, İnşaat Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Makine Mühendisi ve Harita Mühendisinden oluşan en az beş kişilik teknik personel incelemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu mahallerde kerpiç ve yığma binalar depreme dayanıklı demek için deneysel sonuçlarla kanıtlanmalıdır. Bu raporlardaki temel unsur da can ve mal güvenliğidir. Bu sebeple Korkuteli ilçemizin de deprem kuşağında olduğu unutulmamalıdır. Biz Korkuteli Belediyesi olarak mevzuata hükümlerine uygun binalara zaten gerekli raporu veriyoruz. Bu mahallerde şu ana kadar 60 adet bina kontrolü yapıldı. Yine adı geçen mahallerde 20 adet ruhsatlandırma amaçlı imar çapı verildi. Aynı zamanda yedi adet mimari proje ön onay için incelendi. Bunun yanında altı adet daha önce belediye olan belde, şimdiki mahallerde imar planı bulunduğu için ruhsat işlemleri uygulandığı ve yine 46 adet köy tüzel kişiliği kalkan mahallerde köy yerleşik alanlarına plansız alanlar yönetmeliğine göre ruhsat işlemi yapılmaktadır. Vatandaşlarımıza gerekli hizmet, kanunlar ve bize verilen yetkiler çerçevesinde aksatılmadan devam etmektedir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.