SON DAKİKA
Hava Durumu

Ortak sesle ‘Kömürsüz Türkiye’ istediler

Yıllardır kömürün gölgesinde yaşayan Türkiye’nin farklı illerinden ekoloji örgütleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde, mevcut kömürlü termik santrallerin 2030 yılına kadar kademeli olarak kapatılması için ‘‘Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030’’ talebini bir bildiriyle paylaştı. Bildiriyi imzalayan kurumlar arasında Korkuteli Dereköy Köylüleri’de yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2023 14:51
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2023 14:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Ortak sesle ‘Kömürsüz Türkiye’ istediler

KÖMÜRDEN 2030 YILINA KADAR ‘ADİL ÇIKIŞ’ 

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Türkiye’nin dört bir yanından seslenen ekoloji örgütleri, kömürden 2030 yılına kadar ‘adil çıkış’ istediklerini duyurdu. Türkiye’nin 13 ilinde, 3 Haziran’da eş zamanlı basın açıklaması ve eylemlerle kamuoyuna sunulan bildirinin imzacıları arasında Muğla, Kahramanmaraş, Çanakkale, Antalya, İzmir, Denizli, Sivas, Adana, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Hatay, Karaman gibi illerde yıllardır kömüre karşı mücadele eden 17 kurum yer aldı.

İKLİM KRİZİ İLE MÜCADELE EDEBİLİRİZ

Bildiride, kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller nedeniyle bölgede yaşayanların ya topraklarını kaybederek köylerini terk etmek ya da madene inmek zorunda kaldıkları belirtildi. Kömürün artık vadesinin dolduğuna vurgu yapılan bildiride, yapılan bilimsel çalışmaların Türkiye için rüzgarı ve güneşi merkeze alan toplumun gerçek enerji ihtiyacına yönelik bir enerji dönüşümünün 2030’a kadar mümkün olduğuna dikkati çekilerek, “Bu enerji dönüşümü doğa koruma alanları, orman, tarım alanları, su varlıkları üzerindeki baskıyı arttırmayacak şekilde planlanmalı, dönüşümde biyolojik çeşitlilik gözetilmeli, arazi kullanımı kararları planlı ve bütüncül politikalarla verilmeli, gıda güvencesini temin eden verimli tarımsal araziler korunmalı, yöre insanının ekolojik ve sosyal hakları gözetilmeli. Ancak bu sayede iklim krizinin doğa ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri ile mücadele edebiliriz” mesajı yer aldı. Karar alıcılardan, kimsenin işsiz, güvencesiz, sağlıksız, enerjisiz kalmadığı planlı ve kademeli bir kömürden çıkış planı hazırlanmasını talep eden imzacılar, bu planın ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan adil bir geçişi temin etmesinin şart olduğunu kaydetti.

BİLDİRİYİ İMZALAYAN ÖRGÜTLER ŞÖYLE:

    Adana – Çevre ve Tüketici Koruma Derneği
    Adana – Doğu Akdeniz Çevre Platformu
    Antalya – Korkuteli Dereköy Köylüleri
    Balıkesir – Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
    Bursa – Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği
    Bursa – Nilüfer Gençlik Meclisi
    Çanakkale – Çan Çevre Derneği
    Denizli – Avdan Platformu
    Eskişehir – Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği
    Hatay – Antakya Çevre Koruma Derneği
    İzmir – Ege Çevre ve Kültür Platformu
    İzmir – Foça Çevre ve Kültür Platformu
    Kahramanmaraş – Afşin / Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu
    Karaman – Karaman Ekoloji Derneği
    Muğla – İkizköy Çevre Komitesi
    Muğla – Muğla Çevre Platformu
    Sivas – Bakırtepe Çevre Platformu

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.