SON DAKİKA
Hava Durumu

Ötekileştirmeden hizmet ediyoruz

Korkuteli Belediyesi sosyal medya hesabından, İyi Parti İlçe Başkanı Cemal Tınkaz’ın yaptığı paylaşıma karşılık kamuoyunu bilgilendiren paylaşımda bulunuldu. Yapılan paylaşımda, “Yaptığımız hizmetlerde; hiçbir vatandaşımızı göz ardı etmeden yazlıkçı, kışlıkçı, köy veya ilçe merkezindeki mahalleler olarak ayırmadan ötekileştirmeden, zengin fakir ayırt etmeksizin devam etmekteyiz.” İfadeleri kullanıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2020 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2020 12:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Ötekileştirmeden hizmet ediyoruz

Yapılan paylaşımda, “Son dönemde, Belediyemizin iş ve işlemleriyle ilgili sosyal medyada, belediyemizin yetkisi dahilinde olmayan iş ve işlemlerin çarptırılarak, yanıltıcı ve Korkuteli Kamuoyunu Korkuteli Belediyesine karşı kışkırtıcı bir şekilde yer alan açıklamalara cevaben kamuoyuna aşağıdaki bilgilerin sunulması gerekli görülmüştür:

PARK VE BAHÇELERİN TAMAMININ SULAMA İLKEMİ YAPILMAKTA

1. İlçemizin merkezinde toplamda 46 adet park olup, toplam alanları 132.592 m2’dir. Yine görev ve yetkimiz alanında bulunan 2500 adet ağacın, sabah saat 8:00 başlayarak saat 17:30 kadar 3 ekip ve 9 personel ile birlikte budama, çim biçimi ve bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca saat 19:30  başlayarak 2 ekip ve 1 arazözle ertesi günü saat 07:00 kadar, park ve bahçelerin tamamının sulama işlemleri yapılmaktadır.

PARKLARIMIZIN HİÇBİRİNDE KURUYAN AĞAÇ BULUNMAMAKTA

2. Bahsi geçen konudaki parklarımızın hiçbirinde kuruyan ağaç bulunmamaktadır. Kamuoyuna sunulan ve kurumuş olarak nitelenen yerler, Kanal Korkuteli Projesi için  alınan, Kanal Korkuteli projesine dikilip, hastalanan çalı gruplarını kurtarmak için götürüp diktiğimiz ve baktığımız fakat ne yazık ki kurtaramadığımız atıl çalı gruplarıdır.

3. Diğer taraftan, 5216 Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7.maddesinin “r” bendine göre dere ıslahları, büyükşehir belediyelerinin görev ve yetkileri arasında yer almaktadır. Ayrıca, büyükşehir belediyelerinin bazı görevleri, ilçe belediyelerine devredilebilmekle birlikte, büyükşehirlere derelerin ıslahına ilişkin verilen bu görev, ilçe belediyelerine devri mümkün olanlar arasında da sayılmamıştır.

BELEDİYEMİZİN, DERELERİN ISLAHI KONUSUNDA YETKİSİ YOK

Bununla birlikte, 20/02/2010 tarihli, Akarsu ve Dere Yataklarının Islahı (2010/5) konulu Başbakanlık Genelgesinde ise dere ıslahına ilişkin aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır: “1. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün (DSİ) görev, yetki ve sorumluluk alanı dahilindeki bütün akarsu ve dereler, havzaları bazında taşkın riski ve muhtemel taşkın zararları yönüyle değerlendirilerek, acil, kısa, orta ve uzun vadede ıslah edilmesi gerekli olanlar tespit edilecektir. Bu çerçevede hazırlanacak akarsu ve dere yatakları ıslah programı Çevre ve Orman Bakanlığının onayına sunulacaktır.

4. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereği Büyükşehir Belediyesinin görev, yetki ve sorumluluğunda yürütülmesi gereken akarsu ve dere ıslahı işleri ile ilgili olarak, bunların planlama safhasında DSİ’nin uygun görüşü alınacaktır. Bahse konu işlerle ilgili her türlü etüt, proje ve inşaat çalışmaları, kontrollük hizmetleri ile işletme ve bakım faaliyetleri, DSİ görüşüne uygun olarak yürütülecektir.”

Yukarıda yer verilen mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde, Belediyemizin, derelerin ıslahı konusunda yetkisi ve görevi bulunmamaktadır. Görevimiz ve yetkimiz kapsamında olmayan bir faaliyetin yerine getirilmesi ile denetimde kamu zararı olarak mali, görevi kötüye kullanma fiili ile cezai sorumluluk riskinin bulunduğu açıktır.

60 BİNE YAKIN VATANDAŞIMIZA HİZMET VERMEKTEYİZ

5.Belediyemiz hizmetleri sadece yazlıkçı olarak nitelendirilen vatandaşlarımıza yönelik olmayıp, 52 adedi köyden dönüşen toplamda 58 mahallemizde yaşayan 60 bine yakın vatandaşımıza hizmet vermekteyiz. Görevi devraldıktan sonra ilk 7 ayda, köyden mahalleye dönüşen 52 köyümüzün, 27 tanesinde birebir çalışma yapılmıştır. Kış aylarında iklim şartlarından dolayı Toplam Çözüm ekibi diğer projelerde istihdam edilmiştir.

 

EKSİKLERİ GİDERMEYE DEVAM EDECEKTİR

11 Mart itibariyle başlayan Pandemi sürecinde de hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla; Belediye Başkanımızın talimatıyla, Toplam Çözüm Ekibi çalışmalarına verilen ara devam ettirilmiştir. 28. İmecik Köyünde çalışmalar durdurularak, taahhüt edilen projelerden Arasta Projesi hariç önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız Seyir Park dahil diğer tüm projelerin tamamlanması sağlanmıştır. Toplam Çözüm Ekibi 10 Ağustos Pazartesi günü 28. Köyümüz olan İmecik’ten çalışmalarına başlayacak olup, her sene aynı kura sırası ile düzenli olarak mahallelerimizin eksiklerini gidermeye devam edecektir.

 

HİZMETLERİMİZE AYNI KARARLILIK DEVAM ETMEKTEYİZ

Korkuteli Belediyesi olarak yaptığımız hizmetlerde; Hiçbir vatandaşımızı göz ardı etmeden yazlıkçı, kışlıkçı, köy veya ilçe merkezin deki mahalleler olarak ayırmadan ötekileştirmeden, zengin fakir ayırt etmeksizin adalet, hukuk, kanun ve nizamlar çerçevesinde hizmetlerimize aynı kararlılık devam etmekteyiz. Korkuteli Belediyesi olarak proje yatırımları, kurumsallaşma ve sosyal belediyecilik hedefleri kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlanmış olup, bu plana uygun şekilde bugüne kadar yapılmış, bugünden sonrada planlamaya uygun olarak yapılmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadeleri yer aldı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.