SON DAKİKA
Hava Durumu

Pazaryeri projesi meclise takıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, pandemi sebebiyle 3 ay aradan sonra Temmuz ayı toplantısında bir araya geldi. 61 maddenin görüşüldüğü mecliste, Korkuteli ile ilgili maddeler adeta gündeme damga vurdu. Gündemin 54’üncü maddesinde yer alan Korkuteli pazaryeri değişikliğine ise meclisten ret kararı çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2020 18:32
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2020 18:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Pazaryeri projesi meclise takıldı

MECLİSTE SOĞUK RÜZGÂRLAR ESTİ

Büyükşehir Meclisinde Korkuteli’nin kaderini değiştirecek Arasta Projesi ve Pazar Yeri ile ilgili maddeler görüşülürken mecliste adeta soğuk rüzgârlar esti. Mecliste Belediye Başkanı Ömer İşlek ile Saadet Partisi Meclis Üyesi Mehmet Manavoğlu arasında yaşanan polemiklerin gölgesinde ilgili maddeler oylandı.


PAZARYERİ MECLİSTEN GEÇMEDİ

Gündemin 28. Maddesindeki Korkuteli Karakolunun bulunduğu alanın Nazım İmar Planı değişikliği CHP, İyi Parti, DSP ve Saadet Partisinin hayır oyuna karşılık Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Bağımsız Meclis Üyelerinin evet oyu ile belediyeden geldiği şekliyle kabul edildi. Gündemin 54. Maddesinde yer alan Korkuteli pazaryeri Nazım İmar Planı ile ilgili madde ise meclisten geçmedi.

RİSKLİ BİR OYLAMA YAPACAĞIZ

Gündemin 54. Maddesinde yer alan Nazım İmar Planı ile ilgili madde oylanmadan söz alan Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, Pazar Yeri ile ilgili bilgi vererek alınacak kararın siyasi değil vicdani olarak verilmesini istedi. İşlek, “Yaklaşık 3 dakikada özetleme yapmak zorundayım oylamadan önce. Siyasisinden daha önemli hukuki ve sosyolojik vebali olan riskli bir oylama yapacağız şu anda. Tekrar söylüyorum siyasi kararından daha önce hukuki ve sosyolojik riski olan şeyi özetlemek istiyorum.

 

BABADAN OĞULA GEÇECEK DİYE TAAHHÜT EDİLMİŞ

Bütün gruplarımıza daha önce size de sayın başkan bunu gönderdim. 2008 yılında mevcut pazarımız dönemin belediye başkanı tarafından Pazarcılar odası ile bir protokol yapılarak mevcut alandaki yere Kapalı Pazar yapmak üzere protokol ile Pazarcılar Odasına burası verilmiş. Yapımı 2008 ve pazarcılar odası 2008 yılında 264 tane masum, saf kanun nizamdan önce ekmeğini düşünen pazarcıya hukuku alt üst ederek bağış makbuzuyla ve söylem olarak da babadan oğula geçecek bu iş diyerek pazarcılardan para alarak belediyeye taahhüt etmiş olduğu Pazarın 4’te 1’ini bile yapmadan burayı faaliyete geçiriyor.

 

19 KERE PAZARCILAR ODASI UYARILIYOR

Daha sonraki belediye başkanlarımız toplam 19 kere pazarcılar odasını uyarıyor. İhtarlar var, bu sizdeki raporlarda sizin elinizde var. Daha sonra bu ihtarlara pazarcılar odası kulağını kapatıyor bunlar. Ve şu anda pazarcıların önüne düşerek eylem yapmaya kalkan, siyaset yapan kişiler 30.01.2019’da o raporların içerisinde var. Diyor ki Korkuteli Pazarcılar Odası Başkanı yazıyla dilekçe veriyor belediyeye. Bu pazarda sıkıntı var diyor. 31’inde bir gün sonra İmar müdürlüğü başkanlığa yazıyor. Başkanlık Akdeniz Üniversitesine müracaatta bulunuyor. Akdeniz Üniversitesi geliyor ve raporda diyor ki, Can ve mal riski olduğundan yıkım kararı çıkartıyor.

 

 

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOKTUR RAPORUNU BEN ALMADIM

Resmen Pazar sallanıyor aşağı otoparka düşmek üzere. Bizde 264 ten pazarcımız mağdur olmasın diye tam 1200 metre ileriye belediyenin bir değer arsası olan bir alana sadece Pazar planı istiyoruz. İmar kanununa aykırı değil, yönetmeliğe aykırı değil genelgelere aykırı değil. Siyaseten böyle bir karar veriliyor. Can ve mal güvenliği yoktur raporunu ben almadım. Benden önceki belediye başkanı aldı.

 

 

BUNUN VEBALİ MECLİSİN ÜSTÜNDEDİR

Buradan çıkarsa bunun vebali meclisin üstündedir. Müsaade edilirse Türkiye’de bu günü kadar yapılmamış 264 değil 550 tezgahlı tam kapalı, ısıtmalı soğutmalı 90 gün içerisinde kış gelmeden ben buraya kapalı pazar yerimi yapmak zorundayım. Öbür türlü Korkuteli 8 ay kaybedecek. Ben sizden siyasi değil hukuken bir problemi olmayan bu konuda Korkuteli halkının pazarcının yanında olmanızı rica ediyorum” dedi.

 

HEYETTE GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR DEDİ

Bunun üzerine söz alan Saadet Partili Manavoğlu, Pazar yerinin yıkılması yerine güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Başkanımın dediği doğrudur. Biz sallantıyı fark ettiğimiz zaman geçen dönem biz istemiştik üniversiteden heyet geldi. Heyette güçlendirilmesi gerekiyor dedi, yıkılması gerekiyor demedi. Bize nasip olmadı, biz yapamadık zaman yetişmeyeceği için.

 

264 TANE PAZARCININ 260 TANESİ KARŞI ÇIKIYOR

Yapılacak olan Pazar 1200 metre ilerdedir. Korkuteli’nin yaklaşık 100 yıldır orada pazarı oluyor. Geldiği zaman vatandaş orada tüm işlemlerini görüyor. Köyden gelen vatandaşın 1200 metre ilerden Pazara gitmesini düşünün. Aynı şekilde güçlendirilsin kalsın. Orada yapılacak olan Arasta Çarşısı ile birleşecek büyük bir proje düşünülüyor.264 tane pazarcının 260 tanesi karşı çıkıyor bu işe. Dört tanesi tamam olumlu diyor. Böyle bir durum varken vatandaş istemezken yüce meclisimizin kararı.” dedi.

 

PAZARCIYA İZAH ETSEYDİM 264’ÜDE TAŞINALIM DERDİ

Bunun üzerine İşlek, “Bu ilçenin kaderi ile ilgili bir durum hassasiyet istiyorum. 264 kişiyi pandemi olduğu için ben toplayamadım bunu izah edemedim. Eğer pazarcının tamamına gidip ben bunu izah etseydim 264’üde taşınalım derdi. Bizim muhatabımız hukuki olarak o 264 kişi değil. Vicdani muhatabım benim o pazarcı. Hukuken dava açmaları gereken haklarını aramaları gereken yer pazarcılar odası.

 

KENTSEL BİR PLANLAMA YAPIYORUZ

Çünkü ben pazarcılar odasına da dava açacağım. Buranın yıkımından sonra tazminat isteyeceğim gerekliliği yerine getirmedi diye. Köyden kentten geliyorlar 2020 yılında kentsel bir planlama yapıyoruz. Benim bir tane köyüm 64 km’de. 64 km’deki köyümdeki Mehmet amca çarşıya Pazar için gelebilecek. 1200 metre mesafeye uzak deniyor. Böyle bir mantık yok. Peki, Muhittin Başkanım siz Konyaaltı ilçesini 20 yılda nasıl genişlettiniz? Siz ne yaptıysanız bizde aynı şeyi yapıyoruz. Lütfen siyasi olarak değil ben vicdani konuşuyorum.” dedi.

Konuşmaların ve polemiklerin ardından ilgili gündem maddesinde yer alan Turgut Manavoğlu Kapalı Pazar Yeri ile ilgili madde oylandı. Korkuteli için çok önemli bir madde Ak Parti ve MHP Meclis Üyelerinin evet oyuna rağmen diğer siyasi partilerin hayır oyuyla ret edildi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.