SON DAKİKA
Hava Durumu

Sesli kütüphane ile okumaya engel yok

Antalya’yı engelsiz bir şehir yapmak için kolları sıvayan Belediyesi, Engelli Danışma Merkezi’nde görme engelli bireylere bilgisayar kullanmayı öğretiyor, sesli kütüphane hizmeti ile Türk ve Dünya edebiyatının seçkin eserlerini dinlemelerine olanak sağlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2017 12:34
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2017 12:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Sesli kütüphane ile  okumaya engel yok

Engelsiz Antalya hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, sağladığı hizmetlerle engelli vatandaşların eğitim ve kişisel gelişimlerine destek oluyor. Yavuz Özcan Parkı içerisinde bulunan Engelli Danışma Merkezi, engelli bireylerin karşılaştıkları problemlere çözüm bularak rehberlik ederken, uzman eğitmenler eşliğinde verdiği kurslarla da engellilerin sosyal yaşamlarına ve mesleki gelişimlerine katkı sağlıyor. Engelli Danışma Merkezi’nde en çok ilgiyi ise sesli kütüphane hizmeti görüyor.

TAM DONANIMLI ENGELLİ MERKEZİ

Görme engelli bireyler burada, internet aracılığı ile herhangi bir destek almadan günlük gazete okuyabiliyor, araştırma yapabiliyor ve e-posta gönderip alabiliyor. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi’ne (GETEM) ait e-kütüphaneye bağlanarak roman, araştırma, çocuk kitapları gibi birçok kitap türünü sesli olarak dinleyebiliyor. Görme engelli bireyler, yaklaşık 200 sesli kitabın yer aldığı sesli kütüphaneden Braille Alfabesi ile (kabartma yazı) çıktı alıp, okuyabiliyor.

BİLGİSAYAR KULLANABİLECEKLER

Engelli Danışma Merkezi’nde görme engelli bireylere bilgisayar kursu veren Doğukan Özeren, “368 saatlik bir kursumuz var. Kursun sonunda kursiyerlerimize sertifika veriyoruz. Kurs tamamlandığında görme engelli bireyler bizden iyi bilgisayar kullanabilir hale gelecek. Sesli kütüphanede GETEM sayfamız var. Görme engelli arkadaşlarımız ister buradan ister evlerinden sitemize giriş yaparak buradaki kitapları sesli olarak dinleyebiliyor. Sesli kütüphanede öğrencilerimiz hayata aktif olarak katılım sağlıyorlar” diye konuştu.

EĞİTİMDEN SONRA İŞ BULDU

Engelli Hizmet Merkezi’nde aldığı bilgisayar eğitimi ile özel sektörde işe başladığını ifade eden 49 yaşındaki görme engelli Sevgi Kurtkalkan şunları dile getirdi: “Engelliler topluma kazandırılmalı. Ailelerimiz bilinçsiz, görme engeli olunca kişi tüm eğitim olanaklarından yoksun bırakılıyor. Ben burada bilgisayar kullanmayı öğrendim. Bu sayede özel sektörde iş buldum. Haftada bir gün izin günlerimde kendimi geliştirmek için buraya gelmeye devam ediyorum. Hocalarımızdan çok memnunuz. Her şeyi bıkmadan tekrar tekrar gösteriyorlar. Biz karamsar olsak da hocamız bizi motive ediyor, yönlendiriyor.”  

SÜREKLİ KİTAP DİNLİYORUM

Görme engelli Mehmet Kalkan, Sesli Kütüphane hizmetinden sürekli yararlandığını belirterek şunları aktardı: “Burada bilgisayar konusunda bilmediklerimi öğreniyorum ve GETEM’den sürekli kitap dinliyorum. Bilgisayar öğrenmek hayatımı kolaylaştırıyor. Buradaki eğitimden de çok memnunum, ben burada dört dörtlük her şeyi öğrenmek istiyorum.”

Görme engelli kursiyer Levent Ünlüer ise, “Burası dopdolu bir yer. Hocalarımız çok iyi. Eğitimler bir yana arkadaşlık ortamı çok güzel. Sesli Kütüphane, kitabı alıp okumaktan çok daha kolay. Burada hem eğitim al, hem dinlen, hem kitabını dinle bundan güzel şey mi var” diye konuştu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.