SON DAKİKA
Hava Durumu

Sülekler de kömür madenine hayır dedi

Köylerine hes yaptırmayan Sülekler Köylüleri, bu kez de Sülekler Yaylası sınırındaki Dereköy Yaylası Dökük Mevkiinde kömür madeni açılmasına hayır demek için köy kahvesinde toplantı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2020 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2020 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Sülekler de kömür madenine hayır dedi

Sülekler Köyündeki toplantıya Dereköy Köylüleri ve A Platformu da katılarak hep birlikte kömür madenine karşı mücadele vereceklerini belirterek, tarım ve hayvancılık merkezi yaylalarımızın tam ortasında “kömür madeni istemiyoruz!” dedi. Sülekler Köylüleri, Dereköy Köylüleri ve  A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) Sözcüsü Hediye Gündüz, yapılan toplantı ile ilgili bilgi verdi.

 

Gündüz, "Kömür madeni Sülekler Yaylasında vişne bahçelerini olumsuz etkileyecek

Sülekler Yaylasında, Sülekler köylülerinin 4000 (dört bin dönüm) tarım arazisi bulunuyor ve 2000 dönümü vişne bahçeleriyle kaplı.  Vişne bahçeleri halkın çok önemli gelir kaynağı durumunda. Bölgede ikliminden dolayı çok kaliteli vişne üretildiği için köylülere ekonomik olarak önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor.

 

Kömür madeninin açılmasına karşı çıkıyor

Kömür madeni açılmak istenen alanın batısında ise Yağca Yaylası ve Yağca köylülerinin 1500 dönümlük tarım arazisi bulunuyor. Burada da yine vişne bahçeleri var ve önemli bir gelir kaynağı durumunda. Kömür madeni açılmak istenen bölge, 4 köy yaylasının tarım arazilerinin tam ortasında. Bölgenin çok rüzgarlı olması nedeniyle, açık kömür madenciliğinde ortaya çıkacak hem toz, hem de kömür tozunun etrafa yayılacak olmasından dolayı köylüler meyve tarımını olumsuz etkilemesini istemiyor ve kömür madeninin açılmasına karşı çıkıyor.

 

Sülekler Köylüleri, Sülekler Yaylasında küçükbaş hayvancılığı yapıyor

Sülekler köylüleri yayla çevresindeki meralarda küçükbaş hayvancılık yaptığı için kömür madeninin hayvancılığa zarar vermesini istemiyor. Bölgede hayvancılık çok ciddi bir ekonomik kaynak… Tıpkı Dereköy gibi Sülekler Köyünün de ana su kaynağı olan Korkuteli Çayını besleyen, Menevşelik su kaynakları üzerinde kömür madeni açılamasına karşı çıkıyor

Yayla Mevkii’nde, Menevşelik su kaynağı Korkuteli Çayına katılarak Sülekler köyünden geçiyor ve Sülekler Köyü meyve bahçelerini suluyor. Sülekler Köy merkezindeki 5 bin dönümlük tarlalar tümüyle meyve bahçeleriyle kaplı. Menevişlik su kaynakları bu nedenle köy için hayati önemde.

İklim değişikliğinin önemle dikkate alınması istiyorlar

Bölgede 1980 yılında saniyede 1000 litre su çıkarken, şimdi 433 litreye inmiş durumda. Köylüler suların azaldığını yaşayarak da görüyorlar. Toplantıda konuşan Sülekler Muhtarı Hakkı Horzum “Yaylamızın sınırında açılacak kömür madeni sulara zarar verecek” dedi. “Yıllar içinde kaynaklarımızın suyu belirli oranda azaldı, iklim nedeniyle daha da azalacak görünüyor, su kaynaklarımız mutlaka korunmalı” dedi.

 

Dereköy Muhtarı Taner Yaşar,  “Bölgedeki bütün yaylalar, bizim yaylamız gibi zarar görecek” dedi.

Dereköy Köylüsü Eyüp Özdemir, “Yaylalarımızın kıymetini bilelim, yaylalarımızı koruyalım” dedi.

A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, “Sülekler köylüleriyle daha önce birlik olduk, hes yaptırmadık, yine birlik olup kömür madeni açtırmayacağız” dedi. Sülekler Köylüleri konuyu dilekçelerle tüm resmi kurumlara iletme kararı aldı ve kömür madenine hayır! dedi. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.