SON DAKİKA
Hava Durumu

Torbayı bekleyenler meclis tatiline takıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1 Ekim'e kadar tatil kararı aldı. 24 Ağustos'a kadar çalışma kararı alan Meclis, torba tasarının görüşmelerinin yapıldığı 14 Ağustos gecesi oturumda sürpriz bir şekilde tatil kararı aldı. Torba yasayı Korkuteli’nde de dört gözle bekleyenler hayal kırıklığına uğradı

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2014 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2014 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Torbayı bekleyenler meclis tatiline takıldı

ürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1 Ekim'e kadar tatil kararı aldı.  24 Ağustos'a kadar çalışma kararı alan Meclis, torba tasarının görüşmelerinin yapıldığı 14 Ağustos gecesi oturumda sürpriz bir şekilde tatil kararı aldı. Torba yasayı dört gözle bekleyenler hayal kırıklığına uğradı. Korkuteli’nde de yüzlerce Bağ-Kur’lu esnaf, zorunlu sağlık sigortası mağduru borçlu, emeklilik yaşını doldurmuş yaş bekleyen işçi ve memur, teşvik bekleyen çalışan anneler, askerlik ve staj sigortalarını da emeklilik için borçlanmayı bekleyen vatandaşlar, işverenler torba yasa ile ilgili beklentilerini 1 Ekim’e bıraktı. Kararın iktidar ve muhalefet vekillerin ortak kararıyla alındığı belirtildi. Meclis, tatil süresi boyunca 28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı yemin töreni ve eylül ayında yeni hükümetin güvenoyu için olağan üstü toplanacak.

 

Torba Yasayı kimler bekliyordu?

İçeriğinde Soma Maden Faciasından yaralı kurtulan işçilerin ve şehit madencilerin ailelerin verilecek hakların da yer aldığı Torba Yasayı daha birçok vatandaş bekliyordu.

Emeklilik için gereken prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süresini tamamlamış ama emeklilik yaşını bekleyenler. Sayıları 5 milyonun üzerinde olan SGK mağdurları yıllardır hakları için mücadele veriyordu. Bu yasa ile umutlanmışlardı.

Meslek lisesinde okurken staj yapan ve staj sigortası yapılan ama bu staj sigortası emekliliğe sayılmayan öğrenciler ve çıraklar. Hala bu sigorta başlangıçlarına göre emeklilik hesabı yapıp sukut-ü hayal olan staj sigortalılar bu haklarının verilmesini bekliyorlardı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açıklanan ancak bir türlü TBMM'den geçemeyen çalışan annelere doğum yapması halinde sağlanacak aylık 300 liralık kreş yardımı ve kreş açanlara verilecek teşvikleri bekleniyordu. Mevcut kanun uygulamasında doğum borçlanması hakkı 2 çocuk için toplam 4 yıl. Bu hakkın üçe çıkarılması ve erkek sigortalılara askerlik borçlanmasında tanınan hak gibi sigorta başlangıcından önce yapılan doğumların borçlanılması anneler tarafından dört gözle beklenmekteydi.

2.5 MİLYON BAĞ-KUR'LU ESNAFIN BEKLENTİLERİ

24 ay ve fazlası Bağ-Kur borcu olanların borcunu sildirme hakkı, borçların gecikme zammının %50’nin silinerek 36 takside kadar bölünme imkânı, 20.04.1982 ile 1.10.2008 arası vergi kaydı sürelerinin Bağ-Kur'lu sayılarak borçlandırılması umutları da askıya alınana umutlardan oldu. Zorunlu sağlık sigortasına tepkiler her geçen gün artsa da, borçların tamamı sıfırlanmayacak. Borçlara %50 faiz indirimi ve taksitlendirme, gelir tespitine girmeyip en yüksekten GSS prim borcu çıkartılanlara yeniden gelir tespitine girme hakkı tanınması da bekleniyordu. İşveren prim borçlusuna af ve taksitlendirme imkânı da 1 Ekim’e kaldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.