SON DAKİKA
Hava Durumu

Ülkü Ocakları Türkçülük Gününü Kutladı

Dün Korkuteli’nde 3 Mayıs Türkçülük Günü münasebeti ile etkinlikler yapıldı. Etkinliklerde başı çeken Ülkü Ocakları Başkanı Alper Kaan Yurt dün 3 Mayıs Türkçülük günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2017 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2017 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Ülkü Ocakları Türkçülük Gününü Kutladı

Ülkü Ocakları Korkuteli Temsilciliği dün 3 Mayıs Türkçülük Günü münasebeti ile Meslek Yüksek Okulu ve Anıt Meydan ‘da etkinlikler düzenledi. Günün anlam ve önemi ile ilgili basın açıklaması yapan Ülkü Ocakları Başkanı Alper Kaan Yurt “Bilindiği gibi 3 Mayıs 1944 olaylarının yıl dönümü, Türkçüler bayramı olarak kutlanmaktadır. 3 Mayıs 1944, Türk topraklarında yok edilmek istenen Türkçü düşüncenin şaha kalktığı sembol gündür. Geçtiğimiz asrın ilk Türkçü Başbuğu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün inkılâpları ve hizmetleri ile Türk Kültürü temelleri üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz, 1944 Baharında Sovyet rüzgârının da etkisi ile Türk kimliğinden uzaklaştırılmak istenmiştir. Türk’ü köksüzleştirme hareketine dur deme açık yürekliliğini gösteren Nihal Atsız ve dava arkadaşları mahkeme ve hapislere düşürülmüş, Komünist Sabahattin Ali – Türkçü Atsız davası Irkçı-Turancı davasına dönüştürülerek onların şahsında Türkçülük yargılanmıştır.3 Mayıs 1944’te Ankara sokakları, daha önce hiç şahit olmadığı Milliyetçi refleksin gösterilmesine sahne olmuş, Türkçü Gençler, fikir büyüklerini yalnız bırakmamıştır. Yüzlerce Türkçü genç, Hükümetin talimatıyla tutuklanarak çeşitli işkencelere maruz bırakılmıştır. Tutuklananlar arasında önemli Türkçü aydın ve askerler de vardır. “ Dedi.

“Musul ve Kerkük Peşmerge sürülerinin insafına terkedilmiş kaybedilme noktasına gelmiştir.”

Alper Kaan Yurt “ Necdet Sancar, Remzi Oğuz Arık, Reha Oğuz Türkkan, Fethi Tevetoğlu ve Alparslan Türkeş gibi nice vatan evladı 1949’a kadar sürecek işkence, tahkikat ve esarete tabii tutuldular. Fakat 3 Mayıs hareketi Türk Gençliğinin yüreğinde taşıdığı Türklük ateşini söndürmemiş aksine daha da parlatmıştır. Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız- Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Yürüyüşü”‘nü anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde, Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar, Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.Yılda bir defa da olsa Türklük ve Türkçülük dava ve kaygıları olan insanları bir araya getirmeye sebep olan bu gün bizler için çok önemli ve özeldir.Değerli arkadaşlar, 21. yüzyıl maalesef, genelde insanlık ve milletimiz, özelde ise yurdumuz ve milletimiz açısından sıkıntılarla dolu bir şekilde başlamıştır. Küresel sömürünün doymak bilmeyen iştahı dünyanın her yerini özellikle İslam coğrafyasını kan ve gözyaşı gölüne çevirmiştir. Kuzey Irak’ta bin yıllık Türk yurdu olan Musul ve Kerkük Peşmerge sürülerinin insafına terkedilmiş kaybedilme noktasına gelmiştir.” Dedi.

“Ahıska Türkleri hala yurtsuzluğun mutsuzluğunu yaşamaktadır.”

Yurt “ Ahıska Türkleri hala yurtsuzluğun mutsuzluğunu yaşamaktadır. Karabağ Türkleri öz yurtlarında yurtsuzluğun acısıyla kıvranmaktadır.Doğu Türkistan’da Çin zulmü sürerken, Kırım yeniden kanatılan bir yara olarak karşımızda durmaktadır.Kırım, Türk memleketi olmaktan çıkartılmaya çalışılıyor!Türkiye artık dostlarının güvendiği, düşmanlarının çekindiği bir ülke olmaktan çıkmıştır. Dostluğuna güvenilmez, sözüne itibar edilmez bir Ortadoğu ülkesi haline gelmiştir. Sınırlarımız dahilinde ülkemizin bir bölümünde hakimiyet adeta bilinçli bir şekilde bölücü örgüte terkedilmiştir. İstiklal marşımız söylenmez olmuş, şanlı bayrağımız askeri bölge ve de bazı resmi kurumların önünde adeta öksüzce dalgalanır hale getirilmiştir. İktidarın şımarttığı siyasal destekli bölücü örgüt, yol kontrolleri başta olmak üzere bölgede her fırsatta gövde gösterisi yaparken; Siyasi uzantısı TBMM çatısı altında devletimize ve milletimize saldırma cüretini gösterir hale gelmiştir. Bütün bunlardan daha elim ve vahimi ülkeyi yönetenler gaflet ve delalet sınırlarını çoktan aşıp ihanet boyutuna dayanan tavırlar sergilemektedirler.Hangi sebep ve ihtiyaçla söylendiğine akıl sır erdiremediğimiz “Acıları anlama” jesti Ermenileri bile şaşkına çevirmiştir.Türk’ün kutsalları kuşatılmış, Türk’e saldıran köpekler serbest bırakılırken taşlar bağlanmıştır.Bu her yönüyle acı ve hüzün veren durumdan kurtulma çareleri arayan Türk milliyetçileri moral ve güven tazeleme adına, Türklük kurultaylarına ev sahipliği yapmış bu soylu dağın eteklerinde soylu sevdamızın çağrısına uyup toplandık.Bizleri bir araya getiren bu kutlu günü, 3 Mayıs Türkçüler Bayramı’nı kutluyor, binlerce yıllık Türklük ülküsünü edebiyatla, teknolojiyle, yöneticilikle, hoşgörüyle, savaşla, sevgiyle, mücadeleyle, hayatıyla, beyniyle bu günlere taşıyan adlı-adsız bütün ülkü devlerini rahmet ve minnetle anıyorum.                       

VARLIĞIMIZ TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!” diyerek sözlerine son verdi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.