SON DAKİKA
Hava Durumu

Üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazırız

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı'na katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çandır, “Burada üretimini gerçekleştirmeniz halinde ticaretin geliştirilmesi için üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazırız. Borsa olarak bu tecrübemizde var.” Dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.01.2020 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 21.01.2020 10:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazırız

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı'na katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çandır, “Sayın Milletvekilim, Kaymakamım ve Belediye Başkanım,

Çok Değerli Müdürlerim, Başkanlarım ve Hocalarım, Bir Kısmınızla Borsamızda Çalışma Fırsatı Da Yakaladığım; Kıymetli Sektör Temsilcisi Arkadaşlarım, Sevgili Hemşerilerim ve Öğrenci Kardeşlerim, Basımızın güzide temsilcileri, Sizleri Antalya Ticaret Borsası ve Kendi Adıma Saygıyla Selamlıyorum.

 

YENİ BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZMANIZI DİLİYORUM

Çandır, “Kıymetli Hemşerilerim, Bugün burada hepinizi bir arada görmekten ve sizlerin arasında olmaktan çok mutluyum. Mantar, armut ve süt üretimindeki başarısıyla kentimiz tarımını ileriye taşıyan Korkuteli’nin karnesi daima beş yıldızlı (pekiyi) olmuştur. Bu başarılarınızla ne kadar övünsek az. Bugün çalıştayımızında konusu olan tıbbi ve aromatik bitkilerde de yeni bir başarı hikayesi yazmanızı diliyorum. Denizli’nin yaptığını bizlerde yapabiliriz. Bu konuda sizlere olan inancımda tamdır.”

 

 

“Değerli Arkadaşlarım, Sektörümüzün en büyük sorunlarından biri tarım topraklarımızın yok olmasıdır. Maalesef bu durum yıllardır geçerliliğini korumakta ve bizler de yıllardır bu konuyu gündemde tutmaktan bıkmamaktayız. Çünkü sektörümüzü geliştirmenin yolu, topraklarımıza sahip çıkmaktan ve her karşını değerlendirmekten geçiyor.

   Ülke ve il olarak tarım topraklarımızı sahip çıkmakta çok başarılı değiliz. Ancak Korkuteli bu konuda fark yaratıyor. Çünkü tarımı ve üretmeyi seven bir insanımız var.

   Tarım topraklarına sahip çıkan ilçelerimizin başında da Korkuteli geliyor.

   Örneğin son 10 yılda ülkemizde yüzde 13, Antalya’da ise yüzde 8 oranında tarım toprağımızı kaybederken Korkuteli’nde yüzde 3 artırmışız.

   Ülkemiz topraklarının yüzde 30’unda, ilimiz topraklarının ise yüzde 18’inde tarım yapılıyorken (ki bu yakın bir geçmişte yüzde 21’di) Korkuteli’nde bu oran yüzde 37’dir.

   Kentimizdeki her 4 metrekare tarım toprağının da 1 metrekaresi ilçemizdedir (Yüzde 27).

Tüm bu anlattıklarım dolayısıyla sektörümüz ve memleketimiz adına bir hemşeriniz olarak sizlere teşekkür ediyorum.

 

(Gelelim Konumuza) Kıymetli Konuklar,

   Tıbbi ve aromatik bitkilerin dünyada 37 milyar dolardan 115 milyar dolara kadar genişleyen bir ticareti bulunmaktadır.

   Ülkemizin ise baharat ve içecek amaçlı ortalama 180 milyon dolar ihracatı, 45 milyon dolar ise ithalatı bulunmaktadır. Yani 225 milyon dolarlık bir dış ticaretimiz var.

   Dış ticaretimize odun dışı orman ürünleri olarak baktığımızda ise 750 milyon dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz.

HEDEFİMİZ YÜKTE HAFİF PAHADA AĞIR İHRACAT OLMALIDIR

Değerli Arkadaşlar,

İhracatımızı son yıllarda ciddi oranda artırdık. Ancak dünya ticaretinden potansiyelimizin çok gerisinde bir pay alıyoruz. Öyle ki bu pay yüzde 1 bile değil. İhracatımızı artırmak için arkadaşlarımızın çok fazla çaba sarf ettiğini de yakından biliyorum. Fakat ihracatımız ağırlıklı olarak ham ürün ve baharat üzerine, işimize Ar-Ge’yi katarak ürünlerimizi daha katma değerli hale getirmeliyiz. Hedefimiz yükte hafif pahada ağır ihracat olmalıdır.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Antalya’mızı temsil eden, Meclis Araştırma Komisyonu’nda başkanlığını yapmakta olan İbrahim Aydın Bey bu konuda ilimiz için bir şanstır. Komisyon raporunun tıbbi ve aromatik bitkiler sektöründe; üretime, ticarete, ihracata ve Ar-Ge yatırımlarına destek olmasını ve sektörü daha fazla motive edecek teşviklere fırsatlar sunmasını beklediğimizi paylaşmak isterim. Eğer üretimimizi katma değerli hale getirebilirsek ihracatımızı da kısa sürede 5 milyar dolara çıkarabiliriz. Çünkü bildiğiniz gibi tıbbi aromatik bitkiler çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir.

   Gıdadan tıp ve terapiye

   Kozmetikten parfüme,

   Boya maddesinden çay, meşrubat ve peyzaja kadar birçok sektöre ham madde tedarikinde bulunmaktadır.

KORKUTELİ ADETA BU İŞ İÇİN BİÇİLMİŞ BİR KAFTAN

Bu tedarik doğadan toplama ve kapama bahçe üretimine dayanmaktadır. Bölgemizde ise hepinizin bildiği gibi doğadan toplama daha yaygındır. Ancak son yıllarda köylerdeki göçünde armasıyla doğadan toplayıcılık her geçen gün azalmaktadır. Dolayısıyla kapama bahçe üretimimizi artırmalıyız. Bunun içinde aramızdaki araştırmacılar ve hocalarım daha iyi bilirler ama iklimi ve arazi yapısıyla Korkuteli adeta bu iş için biçilmiş bir kaftan. Kaymakam Bey ve Belediye Başkanımızın öncülüğünde tarım ilçe müdürlüğümüz ve meslek yüksek okulumuzun katkılarıyla özel sektör olarak kısa sürede başarılı sonuçlar elde edebiliriz.

 

 

BATEM’DEKİ LABORATUVARIN KURULMASINA DA ARACI OLDUK

Değerli Arkadaşlar, Bizlerde Borsa olarak burada üretimini gerçekleştirmeniz halinde ticaretin geliştirilmesi için üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazırız. Borsa olarak bu tecrübemizde var. 2008 yılından beri Ziraat Fakültemiz, BATEM ve Orman İl Müdürlüğümüz ile başarılı projeler yürüttük. BATEM’deki laboratuvarın kurulmasına da aracı olduk. Hali hazırda bir URGE projemiz devam ederken, üniversitemiz yürütücülüğünde Borsamız ortaklığında bir projeye başvurumuz bulunmaktadır. Proje deneyimlerimizin yanı sıra ülkemizin ilk ve düzenli olarak toplanan tek meslek komitesine sahibiz. Arkadaşlarımız (Ergin Bey, Abdullah Bey) her ay düzenli olarak sektörlerinde görmüş oldukları sorunları, çözüm önerilerini ve taleplerini bizlerle paylaşıyorlar. Bizlerde bugün burada bulunan değerli paydaşlarımız ve ilgili kurumlarımıza iletiyoruz.

 

TIBBİ AROMATİK BİTKİLERİMİZE HAYATİ ÖNEM VERİYORUZ

En az iki yılda bir ise sektör paydaşlarının katılımıyla sektörel analiz toplantıları düzenliyoruz. Toplantı sonucunda üzerimize düşen görevleri de severek yerine getirmeye çalışıyoruz. Çünkü kentimizi çevreleyen Toroslar; tıbbi aromatik bitkiler bakımından sadece ülkemizde değil dünyada özel bir konuma sahiptir. Bizlerde Borsa yönetimi olarak “Geleceğimizi yok etmeyelim!” düsturuyla tıbbi aromatik bitkilerimize hayati önem veriyoruz.

 Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve Meslek Yüksek Okulumuz nezdinde tüm kurumlarımıza ve kişilere en derin teşekkürlerimi sunuyor, çalıştayın ilçemiz için yeni bir başarı hikayesi yaratmasında fırsat olmasını diliyorum.” Dedi. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.