SON DAKİKA
Hava Durumu

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ; BİZ VARIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Bahar Önal, Kadın Kollar Genel Merkezi öncülüğünde kadına şiddetle mücadele ve yaşam hakkının korunması amacıyla geliştirilen ‘YAŞAMHAK’ projesi hakkında detaylı bilgi verdi. Önal, “Hiçbir ayrım gözetmeden tüm kadınların yanındayız” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.01.2021 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 05.01.2021 09:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“YALNIZ DEĞİLSİNİZ; BİZ VARIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Bahar Önal, CHP Kadın Kolları Genel Merkezi’nin kadına karşı şiddetle mücadele ve yaşam hakkını korumak amacıyla geliştirdiği ‘YAŞAMHAK’ projesiyle alakalı açıklamalarda bulundu. Şiddet gören kadınlara CHP Kadın Kolları ve kadına şiddetle mücadele eden sivil toplum örgütleri olarak her türlü imkan ve desteği barındıran projenin detaylarından bahseden Bahar Önal’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“Ne yazık ki Türkiye’de kadınlarımız evde, işyerinde, sokakta her gün fiziksel, psikolojik veya sözlü şiddete maruz kalıyor. Hatta bu şiddetin boyutu son yıllarda öylesine arttı ki; bu durum neredeyse kırıma dönüştü. Kadınlara uygulanan şiddetin dozunun da uygulanma oranının da artmasının sebebi ise; 18 yıllık AKP iktidarında kadın-erkek eşitliğinin yok sayılması, kadınları koruyan kanunların işletilmemesi, muhalif tabanda olması dolayısıyla kadına yönelik şiddetle mücadele eden sivil toplum örgütlerinin desteklenmemesinden kaynaklı.

Biz de Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Merkezi olarak Kadın Kolları Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka önderliğinde, 81 ilde kadın dernekleriyle birleşerek kadına yönelik şiddetle mücadele için bir ‘YAŞAMHAK’ projesi başlattık. YAŞAMHAK projesi; insanın dokunulamaz ve vazgeçilemez en temel hakkı olan yaşama hakkını korumak amacıyla şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlarımıza destek olmak için geliştirilmiş bir projedir. “Yaşam Bir Haktır” diyerek ürettiğimiz bu umut dolu projede şiddete uğrayan tüm kadınlara “Yalnız Değilsiniz; Biz Varız” diyoruz.”

“Sessiz Kalmak Şiddeti Meşrulaştırır; Sessiz Kalmayın!”

Ülkemizde şiddete uğrayan birçok kadın; baskılanmaktan, yakınları tarafından eleştirilme veya aynı kişi tarafından daha fazla şiddete maruz kalma korkusundan, polise veya mahkemeye başvurduğunda kendisiyle yeterince ilgilenilmeyeceğini düşünmesinden dolayı sessiz kalıyor. Bu sessizlik kadını değersizleştirdiği ve yalnızlaştırdığı gibi şiddeti de normalleştiriyor.

Peki ne yapıyoruz? Şiddet sürmesin, normalleşmesin; kadınlar susmasın ve yalnız kalmasın diye bizden bilgi isteyen tüm kadınlara 7 gün 24 saat hizmet verdiğimiz çağrı hattımızdan yasal haklarını anlatıyoruz. Şiddete uğradığını bildiren kadınlara ise Barolarla yaptığımız iş birliği ve avukatlarımız sayesinde hukuki destek veriyoruz. Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği aracılığıyla mağdurlara ücretsiz psikolojik destek sağlıyoruz. 81 İlde CHP’nin tüm kadın örgütleri olarak şiddet gören kadınları karakollarda, savcılıklarda, adliyelerde yalnız bırakmıyor, fiziken orada bulunarak tüm gücümüzle desteğimizi hissettiriyoruz. Barınma ihtiyacı olan kadınların sığınma evlerine yerleşmelerini sağlıyor, orada da onları yalnız bırakmayıp iletişimimizi sürdürüyoruz.

“CHP Kadın Örgütleri Tüm Kadınların Yanında!”

Siyasi, dini herhangi bir görüş farklılığı gözetmeksizin CHP Kadın Örgütleri olarak şiddete uğrayan tüm kadınların her aşamada yanlarındayız. Kadınların sesi olmaya, şiddeti her seferinde daha yüksek sesle dile getirerek normalleştirmemeye kararlıyız. YAŞAMHAK projesindeki amacımız yalnızca şiddete maruz kalan kadınların yaşama hakkını korumak değil, o yaşama yön vermek ve değiştirmek. Bu değişimle birlikte toplumda kadın erkek eşitliğini sağlayacak, aydınlık yarınlar inşa edeceğiz. Eşit, adaletli, laik, çağdaş ve demokratik bir toplum olmanın ana unsurlarından biri olarak kadının toplumda hak ettiği değeri görmesi için mücadele edeceğiz.

Şiddete uğrayan, yardıma ihtiyaç duyan tüm kadınlar 444 82 85 numaralı telefonla 7/24 çağrı merkezimize ulaşabilirler. Ayrıca yasamhak.com adresine mesaj yollayarak da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tarafımıza iletilen her durum ile tek tek yakından ilgilendiğimizden, samimiyetimizden ve mücadelemizden hiçbir kadının şüphesi olmasın. Unutmayın ki, “Yalnız değilsiniz; Biz varız!” 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.