SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazır’da İYİ TARIM sertifikaları verildi

Geçtiğimiz gün sabah Yazır Mahallesi Köy Konağında yapılan törenle “ İyi Tarım” uygulamalarına katılan çiftçilere sertifikaları verildi.

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2017 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2017 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Yazır’da İYİ TARIM sertifikaları verildi

Yazır Mahallesi Köy Konağında yapılan sertifika törenine, Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Şube Müdürü Mehmet Şen, İlçe Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, Korkuteli Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Dudu Kocabaş, Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, Yazır Tar.Kalk.Koop.Bşk. Yaşar Kocaoğlu ve çok sayıda üretici katıldı. Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Özen konuşma yaptı. İl Müdürü Mustafa Özen “  İyi Tarım Uygulamalarının (İTU), gerek kaliteli ve verimli bir tarımsal üretim gerekse güvenli gıda tüketimi açısından oldukça önemli olduğunu belirtti.

“İnsan sağlığı ve çevreye olan etkileri değerlendirilmeli”

Özen  "ÎTU ile üreticilerimizin kazancı ve rekabet gücü artacağı gibi tüketicilerin sağlığı da korunmuş olacaktır" dedi.  İyi Tarım Uygulamalarının, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsadığını belirten Özen, "Üretici olarak sizler tarafından İTU karar vermeden önce üretim alanında daha önce yetiştirilen ürün veya tarımsal faaliyetler bilinmeli, insan sağlığı ve çevreye olan etkileri değerlendirilmeli, kontrol altına alınamayacak riskler söz konusu ise bu alanlar iyi Tarım Uygulamalarında kullanılmamalıdır" dedi. İl Müdürü Özen, İyi Tarım Uygulaması sertifikası almaya hak kazanan üreticilere; "tarımsal üretim yaparken her ne kadar önceliğimiz para kazanmak olmamalı.”Dedi.

“Antalya’da bir yılda 6 bin ton kimyasal kullanılmış”

Özen “Gelecek nesilleri düşünerek, sağlıklı, kaliteli, çevre, insan ve havyan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenilebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması önceliğimiz olmalıdır. Ancak bu sayede gelecek nesillere sağlıklı yaşam olanağı sunabiliriz. Antalya’da bir yılda 6 bin ton kimyasal kullanılmış bu çok büyük bir rakam. Önceliğimiz sağlıklı tarım ve sağlıklı nesiller olmalı" dedi. Grup Sertifikası almaya hak kazanan üreticiler adına Yazır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yaşar Kocaoğlu'na sertifikası, Kaymakam Erol Tanrıkulu ve İl Müdürü Mustafa Özen tarafından verildi. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.