SON DAKİKA
Hava Durumu

Yıldıran “Kır kanunu uygularız”

Korkuteli Manşet Gazetesi yaptığı haberler ile ses getirmeye devam ediyor. Dün gazetemizde “SİT ALANI DİNLEMEYECEKLER Mİ?” başlıklı haberimiz sonrası AK Parti Korkuteli İlçe Başkanı İlhami Yıldıran çok sert konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2015 12:03
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2015 12:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Yıldıran “Kır kanunu uygularız”

İddialara yer vermiştik

 

Gazetemizde yer alan haberde “Taşkesik Mahallesine gelerek muhtarla konuştukları iddia edilen şahısların “Bu elinizdeki sit alanı kararı bizim mermer ocağı açacağımız alanla ilgili değil. Biz buraya mermer ocağı açacağız. Bu karar bizim alanımızı bağlamıyor” dedikleri iddia edildi. Genel seçimler öncesi AK Parti Korkuteli İlçe Başkanı İlhami Yıldıran Taşkesik mahallesinde mermer ocağı açılmaması için çalışmış ve sit alanı çıkması için mücadele etmişti. Şimdi iddialar doğru ise gözler AK Parti Korkuteli İlçe Başkanı İlhami Yıldıran’a tekrar dönecek. Yıldıran’ın bu konuda asıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor. Taşkesik mahalle halkı bir yandan da Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından asfaltlanan yoldan geçerek yola ağır zarar veren mermer ocağı kamyonları ile uğraşıyor. Bu konuda UKOME’den kesin karar çıkması bekleniyor” ibarelerine yer vermiştik.

 

“Söz verdik arkasındayız”

 

Geçtiğimiz aylarda büyük mücadele veren Taş kesik mahallesi halkı “Koruma Yüksek Kurulunun ilgili ilke kararlan hükümlerine uyulmasına, Koruma Yüksek Kumlunun Arkeolojik Sit Alanlarına ilişkin 05.11. İ 999 tarih ve 658 sayılı ilke karan gereği imar planlanan bu alanın 44 Aynen Korunacak 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak işlenerek Belediye Meclis kararıyla birlikte Kurulumuza iletilmesine, L Derece Arkeolojik Sit Alanında herhangi bir fiziki ve inşaai uygulamada bulunulmamasına karar verildi” yazısı ile huzura kavuşmuştu. Dün gazetemizde yer alan iddialar sonrası gazetemize özel açıklamalarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Korkuteli İlçe Başkanı İlhami Yıldıran “Biz Taşkesik Mahallemize bir söz verdik. Bu bölgeye mermer ocağı açılmayacak dedik. Bu iddiaları hemen araştıracağım. Sit alanını daraltmak istediklerine dair iddiaları da sizden duydum. Bu konuyu da araştıracağım. Taşkesik halkımız bunu bilsin kesinlikle bu alan mermer ocağı açtırmayacağız. Yasal tüm işlemlerin takipçisi olacağız. Buralarda meşhur bir espri vardır. Gerekirse kır kanunu uygularız” şeklinde konuştu.

 

Bir çivi çakılamaz

 

Yıldıran ayrıca Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge kurulunca 23 Temmuz 2015 tarihinde 23.07.2015/3885 sayılı gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Yaşar Uz’da bulunan belgedeki “Söz konusu mermer ocak sahasına ilişkin kurum görüşünün bildirildiği Antalya Kültür Varlıklarım Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün yazısında; alanda 2863 sayılı yasa kapsamında kültür varlıklarının tespit edilmesi durumunda çalışmaların ivedilikle durdurularak Müze Müdürlüğü ve Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne haber verilmesi ve çalışmaların durdurulması gerektiği belirtilmesine karşılık çalışmaların durdurulmayarak 2863 sayılı yasanın 9. Maddesine aykırı uygulamalarda bulunulduğu anlaşıldığından, izinsiz uygulamalarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin konunun Kurulumuz üyelerince yerinde yapılacak incelemeler sonrasında değerlendirilmesine, Konu Kurulumuzda değerlendirilinceye kadar söz konusu mermer ocak sahası ve yakın çevresinde herhangi bir inşai ve fiziki uygulamada bulunulmaması gerektiğine karar verildi” yazısını hatırlatarak “Bu yazıdan anlaşıldığı gibi şuan oraya bir çivi dahi çakılamaz” dedi

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.