SON DAKİKA
Hava Durumu

Yıldıran “ Yerelde ittifak yok”

Geçtiğimiz hafta içi Ankara’ya giden, Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı İlhami Yıldıran, gazetecilere Ankara temaslarını anlattı. Yıldıran yerel de ittifak olmayacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2018 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2018 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Yıldıran “ Yerelde ittifak yok”

 Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı İlhami Yıldıran hafta içinde Ankara’da idi. Yıldıran partisinin grup toplantına katıldı. Antalya Milletvekilleri ile bir araya geldi. Geçtiğimiz Perşembe günü de parti binasında gazeteciler ile bir araya gelen Yıldıran, Ak Parti Antalya Milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Köse ile ittifak konusunu konuştuklarını belirtti. Yıldıran; “Uyum yasaları konusunda Ak Parti ve MHP ilkeler bazında yürüttüğü görüşmelerde mutabakatı tamamladı.Ak Parti yöneticilerinin daha önce vurguladığı gibi % 10 seçim barajı korunacak. İttifaka her siyasi parti kendi kimliğiyle girecek.İttifak yapanlar aynı blok içinde çok haneli veya çok halkalı olarak kendi isimleri ve logolarıyla yer alacak; üçüncü bir mühür halkası bulunmayacak.Dar veya daraltılmış bölge sistemine geçilmeyecek.Baraj inmediği için dar veya daraltılmış bölge sistemine de geçilmeyecek.” dedi.

“ İttifak genelde olacak”

Yıldıran;  “ İttifakla seçime girenlerin ortak grup kurması, TBMM’de karar alma istikrarının sağlanması için oylamalardaki oranların farklılaştırılması yeni bir Anayasa değişikliğine gerek duyduğundan oranlarda değişiklik olmayacak. İttifak yerel seçimi kapsamayacak. İki partinin görüşmelerinde genel hatları çizilen yasalardan mart ayı ortasına kadar çıkması gereken yerel seçimle ilgili olanlara öncelik verilirken; uyum yasalarının tümü masaya yatırıldı.İlke mutabakatına varılan, usulleri ile yöntemleri üzerindeki madde çalışmalarına başlanılan iki partinin çalışmasında henüz yazım aşamasına geçilmedi.Varılan ilke mutabakatına dönük olarak liderlerin onayı alındı ve bundan sonraki aşamada Siyasi Partiler, Seçim, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri, Cumhurbaşkanlığı Seçim, Milletvekili Seçim yasalarıyla birlikte TBMM İç Tüzüğü’nde yapılacak tüm düzenlemelere geçilmesine karar verildi.” açıklamasında bulundu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.