SON DAKİKA
Hava Durumu

Körfez Köprüsü'nde en büyük tabiye pazar günü yerleştirilecek

İzmir Karayolu yolculuğunu 3.5 saate indirecek olan, yaklaşık 400 kilometrelik Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol Projesi’nin en önemli geçiş noktası İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde, 21 Mart’taki kazanın ardından yeni bir aşamaya geçildi. Köprünün Dilovası ayağı ile kara bağlantısı arasında, üzerinde araçların geçeceği tabliyeler yerleştirilmeye başlandı. 2 bin 600 tonluk blok halinde en büyük tabliyenin yerleştirilmesi için de kaldırma çalışması başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2015 14:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2015 14:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Körfez Köprüsü'nde en büyük tabiye pazar günü yerleştirilecek

Tamamlandığında, karayoluyla normalde 1,5 saate gidilebilen Gebze’den Bursa Orhangazi’ye yaklaşık 15 dakikada ulaşılmasını sağlayacak Körfez Köprüsü, İzmit Körfezi’nin Dilovası ile Hersek Burunları arasında inşa ediliyor. Körfez Köprüsü aynı zamanda dünyanın en uzun 2’nci, bin 550 metrelik orta açıklığıyla da dünyanın 4’üncü büyük asma köprüsü unvanına sahip olacak.

Köprü inşaatında, kedi yolu olarak adlandırılan gecici yürüyüş yollarının monte edildiği halatların, 21 Mart’ta bağlantı yerinden kopması nedeniyle köprüde çalışmalar bir süre akdı. Sorumlu Japon mühendisin de gurur intiharına yolaçan bu olayın ardından Körfez Köprüsü’nün tüm bağlantı elemanları ve halatlar yurt dışından yeniden imal edildi ve yeniden montajı yapıldı.

Köprünün iki yakası arasında yeniden monte edilen bu halatların üzerine mühendis ve işçilerin çalışacağı, kedi yolu (cat walk) olarak adlandırılan geçici yürüyüş yolu montaj çalışmaları sürerken, köprünün ayakları ile kara bağlantısı arasındaki bölümlerine de ilk kez üzerinden araçların geçeceği tabliye yerleştirme çalışması başlatıldı. İlk olarak, Nisan ayında imalatına başlanan ve küçük tabliyeler Dilovası tarafında yerleştirildi. Ancak 2 bin 600 tonluk blok halindeki asıl büyük tabliye ise önümüzdeki günlerde yerleştirilecek. Firma 124 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğindeki bu tabliyenin kaldırma işlemini başlattı.

Dilovası tarafından ayak ve kara bağlantısı arasındaki tabliye yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu kez Hersek Burnu’nda yine ayak ve kara arasındaki bölüme tabliye yerleştirilecek.

Yetkililer, 21 Mart’ta bağlantı yerinden halat kopması sonucu meydana gelen kazaya rağmen Körfez Köprüsü’nün daha önce belirlenen tarih olay bu yıl sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını belirtti.

EN BÜYÜK TABLİYE PAZAR GÜNÜ YERLEŞTİRİLECEK

İzmit Körfezi geçiş köprüsü sorumlu firmalarından Nurol İnşaattan akşam saatlerinde açıklama yapıldı.

Açıklamada, ’Güney yaklaşım viyadüğü’ olarak adlandırılan Dilovası ayağının bulunduğu bölgedeki en büyük tabliye olan 2 bin 600 ton ağırlığa 124 metre boya ve 36 metre genişliğe sahip olan futbol sahasından daha büyük parçanın yerleştirilmesi nedeniyle pazar günü tören yapılacağını duyuruldu. Parçanın tamamının Türk mühendis ve işçilerin emeğiyle yapıldığı, ayrıca ağır kaldırma operasyonu ile yerine yerleştirilmesinin bu alanda Türkiye rekoru olacağı belirtildi. Tabliye yerleştirme töreni 5 Temmuz Pazar günü saat 13.00’de Dilovası ayağının bulunduğu noktada gerçekleştirilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.