SON DAKİKA
Hava Durumu

MEB Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

27 Haziran tarihinde yapılan ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sürücü adayları heyecanla sınav sonuçlarını bekliyorlar. Ehliyet sınavı soru ve cevapları MEB'in web sitesinde yayınlandı. Ehliyet sınav sonuçları ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2015 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2015 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
MEB Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Ehliyet yazılı sınav sonucunda 70 puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazancaklar. Direksiyon sınavını da geçtikleri takdirle adaylar sürücü belgesini alabilecekler. 27 Haziran Ehliyet sınavı soru ve cevapları yayınlandı. Sonuçlar da sınav tarihinden 10 gün sonra açıklanıyor..
 
 
YENİ YÖNETMELİK
 
Yeni yönetmeliğe göre sürücü adayının tek seferde park etmesi, aracı  sınav esnasında hiç stop ettirmemesi, yokuşlarda el freni kullanmadan kaldırması  gerekiyor. 
 
Sürücü Kursları ve eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail  Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, direksiyon sınavında başarısız  olunmasında en büyük etkenler arasında yer alan bu hatalarda adaya ikinci bir hak  verilmesi için teklif hazırladıklarını söyledi. 
 
Yılmaz, adayların aşırı heyecan nedeniyle sınav esnasında araç  kullanma becerilerinde aksaklıklar olabileceğini vurgulayarak, "Deneyimli bir  şoför bile zaman zaman tek seferde park edemez, kullandığı aracı stop ettirebilir  ya da el freni kullanmadan yokuşlarda kalkamaz. Sürücü adaylarının bu  becerilerden tek seferde, hata yapmayacakları bir sınava tabi tutulması çok  sayıda adayın direksiyon sınavından kalmasına neden oluyor" diye konuştu. 
 
Sürücü adayının akıcı trafikte araç kullanma becerisi, şerit ihlali  yapmaması, yaya haklarına uyması, trafik ışıklarına dikkat etmesi gibi unsurların  çok daha önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: 
 
"Adaya yokuşta durup kalkma becerisini isterse el freni yardımıyla  yapması, tek seferde park edememesi ya da aracı stop ettirmesi halinde adaya bir  hak daha tanınması yönündeki tekliflerimizi Özel Öğretim Kurumları Genel  Müdürlüğüne sunduk. Genel Müdürlük, sınavlarda yaşanan bu tür aksaklıklara çok  karşı duyarlı ve bizden gelen önerileri dikkate alıyor. Bu aksaklığın giderilmesi  için görüşmelerimiz devam ediyor." 
 
 
SINAV TARİHLERİ
 
İşte bu yıl yapılacak ehliyet sınavı ve başvuru tarihleri;
 
27 Haziran 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 6 Nisan-12 Haziran 2015
 
22 Ağustos 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 1-21 Temmuz 2015
 
10 Ekim 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 25 Ağustos-15 Eylül 2015 
 
12 Aralık 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 16 Ekim-17 Kasım 2015
 
SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
27 Haziran 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları 07 Temmuz 2015 tarihinde açıklanacak.
 
22 Ağustos 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları ise 02 eylül 2015 tarihinde açıklanacak.
 
10 Ekim 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları 20 Ekim 2015 tarihinde açıklanacak.
 
12 Aralık 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavının sonuçları 22 Aralık 2015 tarihinde ilan edilecek.
 
   
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.