SON DAKİKA
Hava Durumu

Onko Koçsel'den dev yatırım

Onko Koçsel İlaçları, 100 milyon euro yatırımla Gebze Organize Sanayi Bölgesi'de, Türkiye'de sınırlı sayıda üretilen ya da hiç üretilmeyen yüksek aktiviteli ürünler için ileri teknolojiye sahip farmasötik ilaç fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2015 18:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2015 18:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Onko Koçsel'den dev yatırım

Onko Koçsel İlaçları, 1 Temmuz 2015 tarihinde düzenlediği basın buluşmasıyla 100 milyon euro yatırımla Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde hayata geçirdiği farmasötik ilaç fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Yüksek aktiviteli ürünlerin üretimi için hayata geçirilen, alanında ilk ve tek ileri teknolojiye sahip fabrikada, Türkiye'de üretimi sınırlı sayıda olan ya da hiç üretilmeyen yüksek aktiviteli ürünler üretilerek Türk tıbbının hizmetine sunulacak. 

 Türkiye'nin ihtiyacına yeterli
Kuruluş tarihi olan 1987 yılından bugüne yüzde 100 Türk sermayeli bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Onko Koçsel İlaçları'nın Türk tıbbına önemli hizmetlerde bulunduğunu ifade eden Onko Koçsel İlaçları Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Koç, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümlerle birçok ilki hayata geçirdiklerini, Türkiye'de bir ilk ve tek olan yüksek aktiviteli ürünler için ileri teknolojiye sahip farmasötik ilaç fabrikasının bu hizmetin son halkası olduğunu belirtti.

Fabrikanın, Türkiye'de kısıtlı olarak üretilen ya da hiç üretilmeyen, hayati önemi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların Türkiye'de üretilmesine olanak sağladığını ifade eden Koç, bu ilaçlarda dışa olan bağımlılığını azaltmanın yanı sıra, onkolojik olarak sahip olduğu yüksek kapasite sayesinde tesisin Türkiye'nin bu alanda tüm ihtiyacını karşılayabilecek gücü elinde bulundurduğunu söyledi.

İhracat hedefi üretimin yüzde 20'si
Onko Koçsel İlaçları'nın yeni fabrikasının teknolojik altyapısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye'nin ithalat ve ihracat dengesi arasında yaşanan cari açığın kapatılması yönünde de önemli bir katkı sağlayacağını belirten Onko Koçsel İlaçları Yönetim Kurulu Üyesi Tuğçe Koç, fabrikanın yüksek üretim kapasitesi sayesinde yurtdışı pazarlara da ürün temin ederek, ilaç sanayinin güçlü bir aktörü olarak ihracata önemli katkılar sağlayacaklarını ifade etti.

2014 yılı itibariyle Türkiye'nin onkoloji alanında tükettiği ürünlerin kutu sayısına bakıldığında, yüzde 84'ünün ithal, yüzde 16'sının ise yerli üretim olduğuna dikkat çeken Koç, tüketilen ürünlerin TL tutarına bakıldığında ise yüzde 96'sının ithal, sadece yüzde 4'ünün yerli olduğunu, hayata geçirdikleri fabrikanın ise bu tabloyu tümüyle tersine çevirecek kapasiteye sahip olduğunun altını çizdi. 2018 yılı itibariyle 79 adet molekül ve 196 adet ilaç üretimi ile çıtayı kısa bir zaman diliminde zirveye taşıyacaklarını kaydeden Koç, güçlü bir ihracat hedefine de sahip bulunduklarını, 2018 yılında fabrikada üretilen ilaçların yüzde 20'sini dünya ülkeleri için üreteceklerine vurgu yaptı.

Tuğçe Koç'un ardından söz alan Onko Koçsel İlaçları Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Koç ise kuruluşun AR-GE faaliyetlerinden bahsetti. Onko Koçsel İlaçları olarak, AR-GE faaliyetlerinin büyük önem taşıdığına değinen Koç, Türkiye'de sınırlı sayıda üretilen ya da hiç üretimi yapılmayan, yüksek etkinlikteki farmasötik dozaj formları ve ilaç etkin maddeleri geliştirme ve üretme yönünde yoğun faaliyet gösterdiklerine vurgu yaptı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.