SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Özel Medi Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Halil Kılınç, yaz aylarında bebek bakımına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bebeklere yaz aylarında sık sık banyo yaptırılmalıdır” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2014 13:48
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2014 13:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Özel Medi Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Halil Kılınç, yaz aylarında bebek bakımında dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Kılınç, “Öncelikle yaz mevsimi okulların tatil olduğu bir dönem olduğundan kaynaklanan çocukların bol güneş ve açık havada daha fazla vakit geçirdikleri, oyun parklarında daha fazla zaman geçirdikleri bir dönemi kapsamaktadır. Bu nedenle yaz döneminde daha fazla güneş yanıkları, güneş çarpmaları besin zehirlenmeleri, yaz ishalleri, böcek sokmaları ya da küçük bebeklerde isilik veya pişik gibi problemler daha sık görülmektedir. Bu nedenle ailelere birtakım önerilerde bulunmak gerekiyor. Yaz dönemiyle beraber öncelikle yaz ishali ve besin zehirlenmeleri çocuklarda daha sık görülmektedir. Buna istinaden çocuklarımızın dışarıdan ya da açıkta satılan yiyeceklerden almasını engellemek, sebze veya meyvelerin yıkamadan yemesini engellemek, onlara hijyen kurallarına uygun şekilde besinleri tüketme alışkanlığını kazandırmak oldukça önemlidir. Ayrıca kolay ve çabuk bozulan yiyecekleri kısa sürede tüketmek ve fazla bekletmemek yaz dönemi için oldukça önemli. Yaz döneminde kızartma türündeki yiyeceklerden kaçınmak, çocuklarımızın sıvı kaybının daha fazla olduğu yaz döneminde bol su tüketmesini sağlamak, sağlıkları açısından oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

  “Güneş Işığının Dik Geldiği Vakitlerde Bebekleri Dışarı Çıkarmayın”

  Güneş çarpmasının bebeklerde olumsuz etki yapacağının altını çizen Dr. Kılınç, “Aynı dönemde yaz gelmesiyle beraber güneş ışınlarını daha fazla aldığımız sürede güneş çarpmaları ve güneş yanıkları daha fazla görülüyor. Bu süreçte çocuklarımızın 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşin daha dik olduğu dönemde dışarı çıkarmamak ya da dışarı çıktığı dönemde güneş kremleri ya da spreyleri kullanmak en az faktörlü, tercihen 50 faktörlü parafen içermeyen antialerjik özellikleri olan bir güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Dışarı çıktığı dönemde çocukları, küçük bebekleri koruyucu bir şapka kullanmak, onları güneş çarpmalarından korumamıza yol açacaktır. Yaz dönemiyle beraber bebeklerde sık görülen isilik veya pişiklerden korumak için onlara ince ve pamuklu kıyafetler giydirip her gün banyo yaptırmak çok önemlidir.”

Bebeklere gün içerisinde sık sık banyo yaptırılması gerektiğini vurgulayan uzman doktor Halil Kılınç, “Çocuklarda isilik ya da pişik dediğimiz sıkıntılar sık görülüyor. Her gün banyo yaptırmak, çocukları ferahlatıp terlemelerini önleyerek onları isilikten koruyacaktır. Çocuklara her gün mümkün değilse en azından gün aşırı banyo yaptırılmasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.