SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Evin Var Mı ? Vergin Var !

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2015 11:23

İSTİSNANIN ALTINA BEYANNAME YOK

Mesken kira geliri elde edenler için istisna uygulaması var.Bu tutar 2014 yılı kira gelirleri için 3.300,00 T.L.

İSTİSNA SADECE MESKEN KİRASI’NA

Dikkat edilecek bir husus var.Kira gelirinin yanında ticari,zirai veya mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar bu istisnadan faydalanamıyor.

Örneğin ticari faaliyetten işyeri olan bir kişinin bunun yanında kira geliri de olması durumunda 3.300,00 T.L. lik istisnadan faydalanması mümkün değil.

SADECE BİR MESKENE İSTİSNA

Birden fazla konuttan kira geliri olması halinde istisna her bir konut için ayrı ayrı değil tek bir konut için uygulanacak.

TAHSİL ESASI VAR

Kira gelirleri tahsil esasına bağlanmıştır.Tahsilat yapılmadıysa beyanda verilmeyecek.Örneğin;bir mükellef 2014 yılında 8 aylık kirasını tahsil etmiş 4 aylık kirasını henüz tahsil edemediyse tahsil ettiği kadarını beyan edecek.

İstisna tutarının(3.300,00 T.L.)nin altında mesken kira geliri olanlar hiç beyanname vermeyecekler. Ama maliyeye durumu izah eden bir dilekçe vermelerini tavsiye ederim.

KİRALIK EV

-Eve gelen beyi hanımına ; “müjde karıcığım hani daha pahalı bir evde oturmak istiyordun ya, en sonunda istediğin oldu” der.

-Karısı heyecanla “ taşınıyor muyuz” diye sorunca,Kocası cevap verir:

“Yok canım ev sahibi kirayı arttırmış.”

Korkuteli, Manşet, Gazete, Korkuteli Gazeteleri, Korkuteli Gündem, Yerel Haberler, Korkuteli Haber, Korkuteli Son Dakika, Korkuteli Medya, Korkuteli Haberleri,