SON DAKİKA
Hava Durumu

OTO GALERİCİLER VE EMLAKÇILAR’DA YENİ DÖNEM

Yazının Giriş Tarihi: 12.06.2018 13:40

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 23.maddesinin f bendine göre , ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan mükellefler ;

1- Aracın katma değer vergisi mükellefi olmayanlardan (mükellef olanlardan istisna kapsamında yapılan alımlar dahil) alınması

2-Aracın vasfında esaslı değişiklik yapılmaksızın satış yapması şartıyla

Satış bedeli üzerinden değil, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden KDV hesaplayacaklar.

 

ÖRNEK UYGULAMA

Oto galericilik işiyle uğraşan bir mükellef 100.000,00 T.L. değerindeki binek otomobili KDV mükellefi olmayan bir şahıstan satın almıştır. Yine aynı otomobili 110.000,00 T.L.’ ye satmıştır.

Daha önce 110.000,00 TL’nin KDV si olan 1.100,00 TL K.D.V. hesaplanırken,Yeni uygulama ile  galericinin bu satıştan doğan kârı olan 10.000,00 T.L.nin  K.D.V.’sini , yani  100,00 T.L. KDV hesaplanacak.

Yani bu örnekteki satışta bin yüz T.L. yerine yüz T.L. K.D.V ödenecek.

Gayrimenkul satışı için de durum aynıdır. Bir emlakçı, vergi mükellefi olmayan kişilerden yapılan gayrimenkul alımının satışında satış değeri üzerinden değil, yaptığı kâr üzerinden Katma Değer Vergisi hesaplayacak.

KÂR YOKSA VERGİ YOK

Aynı örnekte yüz bin liraya alınan araç yine kâr edilmeden yüz bin liraya satılırsa burada bir kâr olmadığı için Katma Değer Vergisi’de olmayacak. Daha önce kâr olmasa da satış bedeli üzerinden KDV hesaplanıyordu.

1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN BAŞLADI

Uygulama 7104 sayılı Kanunun 29.maddesi ile  1 Haziran 2018 tarihinden itibaren başladı. Daha önceki satışlar kapsamda değil.

KAÇ EDER 


Kayseriliye sormuşlar,

2 kere 2 kaç eder? 
Cevaplamış : 

-Alıyor muyuz, satıyor muyuz... 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.