SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

YAPILANDIRMAYA NELER GİRDİ

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2020 10:59

KAPSAMA GİREN BORÇLAR

Maliye Bakanlığı’na 31.08.2020 tarihine kadar tahakkuk eden

-          Vergi , Vergi Cezası , Gecikme zammı ve faizi

-          (Gelir Vergisi , Kurumlar Vergisi , KDV , Motorlu Taşıtlar Vergisi , Ötv , idari para cezaları , Kyk Borçları, Trafik Para Cezaları , Kara Yolu Usulsüz geçiş cezaları )

Sosyal Güvenlik Kurumu’na  Ağustos/2020 ve daha önceki aylara ait

-          Sigorta Primleri , İdari Para Cezası , Gecikme zammı ve cezası

İl Özel İdarelerine 31.08.2020 tarihinden önceki borçlar

Belediyelere 31.08.2020 tarihine kadar tahakkuk eden

-          Vergi , Vergi Cezası , Gecikme zammı ve faizi

-          Su ,atık su ve katı atık ücretleri ile bunlara bağlı zam , faiz , ceza vb. fer’ileri

-          Taşınmaz Kira borçları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyelerinin, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Odaları üyelerinin ve Türmob’a bağlı meslek mensuplarının

-          Aidat , oda payı ,borsa tescil ücreti , sigorta acentesi levha aidatı ,katılma payı, destekleme fonu , birlik payı

Avukatların ve stajyer avukatların baro keseneği ile staj kredisi borcu.

 BAĞ-KUR BORCUNDAN DOLAYI SAĞLIKTAN FAYDALANAMAYANLAR

-          Prim Borçlarını yapılandırmaları ve yapılandırılan borcun ilk taksidini ödemeleri kaydıyla genel sağlık sigortasından faydalanmaya başlayacaklar.Yapılandırmanın ihlali ya da yapılandırma kapsamına girmeyen 60 günden fazla yeni bağ-kur prim borcu olanlar bundan yararlanamayacak.

BAĞ-KUR BORÇLARI SİLİNİYOR

-          Bağ-kur prim borcu olanlardan borcunu yapılandırmayan veya 31.01.2021 tarihine kadar ödeyemeyenlerin 31.10.2020 tarihi itibariyle bağ-kur sigortalılık süresi dondurularak prim borcu da silinecek.Çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları 01.11.2020 tarihinden itibaren tekrar başlatılacak.

-          Prim borcu silinenler daha sonra isterlerse durdurulan sigortalılık süresi için ihya talebinde bulunarak ve hesaplanacak prim borcunu ödeyerek hizmet günlerini tekrar alabilecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN SONA ERİYOR

-          31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmak gerekiyor.Bu süreyi Cumhurbaşkanı 1 ay uzatmaya yetkili.Yapılandırmaya giren borçlar peşin,6-9-12 veya 18 taksitte ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödenecek.

-          Odalar , borsalar , birlikler ve barolar için son başvuru tarihi 31.01.2021 , bunlar için taksitler aylık olarak ve en fazla 6 taksitte ödenebilecek.

İLK TAKSİT NE ZAMAN BAŞLIYOR

-          Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak ödemeler ile Odalar , borsalar , birlikler ve barolar için 1.taksit son ödeme tarihi 28.02.2021

-          Maliye ve diğer kurumlara yapılacak ödemeler için 1.taksit son ödeme tarihi 31.01.2021

-          İlk 2 taksitten herhangi biri süresinde ödenmezse yapılandırma ihlal edilmiş sayılacak.

 ÖNCEKİ YAPILANDIRMA NE OLACAK

-          7143 sayılı bir önceki kanun ile borçlarını yapılandıranlar ve ödemeye devam edenler isterlerse 7256 sayılı kanun kapsamında borçlarını tek yapılandırmada birleştirebilecekler.

HACİZLER NE OLACAK

-          Alacaklı idare tarafından taşınır ya da taşınmaz üzerine konulan hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak , diğer bir ifadeyle borç tamamen bitmeden haciz de tamamen kaldırılamayacak.Ancak banka hesaplarına tatbik edilen e-hacizler borcun yapılandırılması ve yapılandırmaya girmeyen borç varsa ödenmesi koşuluyla kaldırılabilecek.

KAPSAMA GİREMEYENLER

-          Nisan-Mayıs-Haziran/2020’de ödenmesi gerekirken Ekim-Kasım-Aralık/2020 tarihine ertelenen vergi ve sosyal güvenlik primleri vadesinde (ekim-kasım-aralık) ödenecek.

-          Belediyeler tarafından tahsil edilen 2020 yılına ait emlak ve çevre temizlik vergisi 2.taksidi kasım ayında ödenecek.

-          Daha önceki yapılandırma kanunlarında yer alan “matrah ve vergi artırımı” ile “işletme kayıtlarının düzeltilmesi kapsamında kasa ve stok affı ile ortak cari düzeltmesi 7256 sayılı kanunda yer almadı.

-          Salgın hastalığın devam etmesi nedeni ile ilk taksit ödeme süresinin 6 ay sonra başlaması beklentisi gerçekleşmedi.

-          Dava , inceleme ve uzlaşma aşamasında olanlar için bir düzenleme yapılmadı.

 

SAĞLIK SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINA SAYGIYLA…

Korkuteli, Manşet, Gazete, Korkuteli Gazeteleri, Korkuteli Gündem, Yerel Haberler, Korkuteli Haber, Korkuteli Son Dakika, Korkuteli Medya, Korkuteli Haberleri,